Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Cieplicach - Śląskich -Zdroju wypoczywało się luksusowo. Spacery po deptaku, kąpiele lecznicze i wycieczki na Chojnik ( STARE ZDJĘCIA)

Alina Gierak
Lata 1900-1910. W małym  basenie kuracji zażywały tylko panie. Zobaczcie na slajdach inne zdjęcia z dawnego uzdrowiska Cieplice Śląskie-Zdrój.
Lata 1900-1910. W małym basenie kuracji zażywały tylko panie. Zobaczcie na slajdach inne zdjęcia z dawnego uzdrowiska Cieplice Śląskie-Zdrój. fotopolska.eu
Jeździło się do wód po wypoczynek, na kurację oraz nawiązywanie nowych znajomości. Cieplice Śląskie -Zdrój przyciągały kuracjuszy z całej Europy. Wypadało tu bywać i pokazać się na deptaku, raucie czy balu. Nie brakowało rozrywek dla bogatych i biedniejszych. Życie kuracjusza toczyło się w tym samym rytmie, co teraz. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z uzdrowiska. Kiedyś to były czasy!

Spis treści

Ciepłe źródła w Bad Warmbrunn

Cieplickie, cieple źródła znane były już w XIII wieku. Od nich miejscowość wzięła nazwę – Bad Warmbrunn. Sława leczniczych właściwości wód rosła i w XVI wieku do cieplickiego zdroju licznie przybywali kuracjusze z całej Rzeszy a nawet z Polski.

Caspar Hoffmann, medyk i potem Caspar Schwenkfeldt, wybitny przyrodnik, lekarz miejski z Jeleniej Góry opisali właściwości lecznicze źródeł w Cieplicach Śląskich-Zdroju, co przyciągnęło kolejnych gości.

Znakomici goście w uzdrowisku

XVII wieku to okres częstych kuracji znakomitych osobistości z Polski, Najbardziej znanym gościem w Cieplicach była królowa polska Marysieńka Sobieska, która bawiła tu z licznym dworem w 1687 r. Jej wizyta na długo zapadła w pamięć Ciepliczanom.

Przełom wieków XVIII i XIX przyniósł wizyty wielu znakomitych gości. Byli wśród nich Johann Wolfgang Goethe (1790), król pruski Fryderyk Wilhelm III z żoną (1800), John Quincy Adams późniejszy prezydent USA (1800), Hugo Kołłątaj (1792 i 1808), Józef Wybicki (1802) oraz Izabella Czartoryska (1816).

Izabella Czartoryska prowadziła dziennik i z niego wiemy, jak się jej wypoczywało w Cieplicach - Śląskich Zdroju. Doceniała uroki cieplickiego klimatu i krajobrazu.

Korzystała z indywidualnych kąpieli, piła wody, uczęszczała na basen, gdzie miała okazję poznać inne kuracjuszki, przechadzała się także cieplickim deptakiem i zachwycała wido­cznymi w oddali szczytami. Była na wycieczkach m.in. na Chojnik, do wodospadu Szklarki i na Śnieżne Kotły.

Cieplice Śląskie-Zdrój dzielnicą Jeleniej Góry

Przed II wojną światową kurort uzyskał prawa miejskie. W 1975 roku przyłączono go do Jeleniej Góryi dzisiaj jest uzdrowiskową dzielnicą stolicy Karkonoszy.

Czytaj również

Kuracjusze mają do dyspozycji nowoczesną bazę zabiegową, a cieplicka starówka odzyskała swój dawny blask. W "Termach Cieplickich" można zażywać kąpieli w basenach termalnych, a wypoczywać w odnowionym Długim Domu, nowoczesnym ośrodku sanatoryjnym.

Czytaj również

Rytm dnia kuracjuszy niewiele się zmienił od przedwojennych czasów. Tylko otoczenie zdecydowanie jest inne.

Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach, jak wypoczywano w Cieplicach Śląskich-Zdroju.

Czytaj także

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto