Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bakalie, które poprawią twoje zdrowie

abcZdrowie.pl
by Jenn Durfey / CC BY 2.0 (flickr)
Wiesz, że warto jeść bakalie, ale zdarza ci się je zastępować czymś niezdrowym? Przypominamy, dlaczego dobrze sięgać po nie częściej?

Bakalie to smaczny dodatek do ciast, sałatek i deserów. Być może sięgasz po nie również wtedy, gdy chcesz coś przekąsić. To dobrze, bo mają one szereg właściwości, które w korzystny sposób wpływają na zdrowie ciała i ducha. Czym się wyróżniają?

Smak i zdrowie
Wśród bakalii znajdziemy suszone owoce oraz orzechy. Daktyle, morele, figi czy – najbardziej popularne – rodzynki śmiało mogą zastąpić słodycze. Natomiast migdały, pistacje, orzechy włoskie, laskowe czy orzechy nerkowca to korzystny zamiennik chipsów. Zawarte w nich substancje odżywcze dostarczają organizmowi niezbędnej do funkcjonowania energii. Pozwalają również uzupełnić braki witamin i składników mineralnych, których organizm niekiedy wręcz się domaga. Ta kombinacja walorów smakowych oraz właściwości prozdrowotnych sprawia, że są one cenione przez dietetyków.

Dobre źródło błonnika
Podstawową wspólną cechą wszystkich bakalii jest obecność błonnika. Wpływa on pozytywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego, poprawiając perystaltykę jelit. Potęguje w ten sposób uczucie sytości. Na tym mogą skorzystać osoby, którym zależy na redukcji masy ciała. Najbardziej bogate w błonnik bakalie dostarczają go na poziomie od 3 do 4 gramów na jedną porcję (30 g).

Odżywcze bakalie
Należy pamiętać, że nie jest to jednak cudowny środek odchudzający i wszystko należy jeść z umiarem. Bakalie zawierają bowiem także tłuszcze, a w przypadku suszonych owoców – duże ilości węglowodanów. Należy zwrócić uwagę, że szczególnie tłuszcze mają tu jednak dobroczynny wpływ na organizm i występują w swojej korzystnej wersji. Co to oznacza? Są to przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, również kwasy Omega-3, które obniżają poziom złego cholesterolu oraz działają przeciwzakrzepowo. Dzięki temu poprawia się kondycja całego układu sercowo-naczyniowego, a rozpuszczalne w tłuszczach witaminy (A, D, E, K) mogą aktywnie działać. Zarówno suszone owoce, jak i orzechy, dozwolone są w diecie diabetyków. Choć na pierwsze z wymienionych należy bardzo uważać, gdyż dostarczają nawet ponad cztery razy więcej cukru niż świeży owoc. Orzechy mają zdecydowanie niższy indeks glikemiczny. Bakalie zawierają też sporo białka – około 5-6 gramów na jedną porcję – które w organizmie pełni funkcję budulcową i energetyczną. W ogóle zawierają one około 300 kalorii w przypadku owoców suszonych i 600 kalorii, biorąc pod uwagę orzechy w 100 gramach produktu. Mogą zapewnić więc solidny zastrzyk energii.

Zdrowie i efektywność na plus
Dodatkowo bakalie dostarczają witamin A, C, E i PP oraz witaminy z grupy B, a także potas, żelazo, cynk, magnez i kwas foliowy, które usprawniają pracę mózgu, zwiększają koncentrację i działają kojąco na układ nerwowy. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie lepszych wyników podczas pracy umysłowej a także zapobieganie długotrwałemu obniżeniu nastroju oraz jego negatywnym skutkom. Generalizując, bakalie wpływają także na normalizację ciśnienia tętniczego krwi oraz przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu, poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci oraz mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Wybieraj również wśród bakalii
Kupując bakalie w opakowaniach, warto zwrócić uwagę na to, czy nie zawierają one konserwantu E220. Jest on uzyskiwany w sposób sztuczny w wyniku spalania siarki. Jego obecność wpływa na utratę cennych z punktu widzenia zdrowia elementów, np. witaminy B12. Produkty niesiarkowane są zazwyczaj opatrzone odpowiednim napisem.

Królem bakalii określa się niekiedy migdały, ale każdy ich rodzaj ma prozdrowotne właściwości. Warto z nich korzystać i włączyć na co dzień w skład diety. Dzięki temu przygotowywane w domu posiłki będą nie tylko smaczne, ale na długo uzupełnią zapasy naszego osobistego paliwa.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto