Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biegacze z Malborka i okolic pokonali historyczną trasę z Maratonu do Aten

rk
Mieszkańców powiatu malborskiego nie zabrakło wśród około 18,5 tysiąca biegaczy, którzy w pierwszej połowie listopada wzięli udział w tegorocznym maratonie w Atenach. Teraz dzielą się swoimi wrażeniami.

12 listopada odbył się w Grecji 35 jubileuszowy Athens Marathon The Authentic. Start nastąpił z miasta Marathon z metą na stadionie Panathinaiko w Atenach, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Według legendy Filippides – ateński posłaniec po wygranej bitwie pobiegł z Maratonu do Aten, by obwieścić zwycięstwo i poinformować Ateńczyków o płynącej ku nim flocie perskiej. Dystans, jaki pokonał, to ok. 37 km. Podczas pierwszych igrzysk nowożytnych dystans ten wydłużono do 40 km, jednak za sprawą króla Anglii Edwarda VII podczas igrzysk w Londynie bieg ten rozegrany został na długości, która obowiązuje do dzisiaj – 42 kilometry i 195 metrów. Życzeniem króla było bowiem, by miejsce startu przesunąć pod siedzibę monarchy, aby ten mógł obserwować wszystko z okien. Meta oczywiście miała znajdować się na stadionie. Maraton od zawsze działał na wyobraźnię, a zawodnicy biorący w nim udział budzili podziw kibiców.
Grupa miłośników biegania oraz osób im towarzyszących z Malborka i okolic postanowiła wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniu, pokonując historyczną trasę z Maratonu do Aten. Celem ich była promocja powiatu i gminy Malbork na biegowej mapie świata.
W tym roku w Atenach wystartowało ok. 18 500 osób z całego świata, z czego 447 z Polski, a wśród nich: Aleksandra Woron, Alicja Walendziak, Bożena Znarowska, Stanisław Paszkowski, Ryszard Walendziak, Zenon Kaszubowski i Adam Serocki. Na mecie czekali na nich kibice: Izabela Paszkowska, Anita Dominiak oraz Wilhem Hipsag.
Grecy wydarzenie, jakim jest bieg maratoński, traktują wyjątkowo. Na kilka minut przed startem wszyscy zawodnicy unoszą prawą rękę i składają przysięgę taką samą, jak pierwsi olimpijczycy przed startem do biegu maratońskiego.
Trasa tego historycznego maratonu na pewno nie była miejscem na bicie rekordów życiowych. Od 8 do 31 kilometra biegło się pod górę, jednak lokalna społeczność już od samego początku zagrzewała do walki. Na ulice i przed domy wychodzili bogaci i biedni, starzy i młodzi, którzy z radością dopingowali wszystkich biegaczy, traktując ich, jakby odnieśli olimpijskie zwycięstwo na ich ziemi. Kibice oprócz głośnych braw, gromkich krzyków i szczerych uśmiechów dzielili się również gałązkami oliwnymi, które podobno przynoszą biegaczom szczęście.
Tysiące ludzi, ogromna wrzawa i unoszący się w powietrzu antyczny duch sportowej rywalizacji nie są w stanie opisać tego fantastycznego uczucia i emocji, które towarzyszą podczas całego biegu. Łzy same cisną się do oczu, gdy wbiega się na metę znajdującą się na stadionie olimpijskim.
Udziałem w Athens Marathon The Authentic chcielibyśmy zachęcić wszystkich biegaczy do promocji powiatu i gminy Malbork na innych światowych imprezach biegowych.

Artykuł nadesłany przez Ryszarda Walendziaka, mieszkańca Malborka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto