18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ból głowy – jaki lek pomoże?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Ból głowy należy do najczęściej spotykanych dolegliwości. Jakie leki skutecznie zwalczają tę przypadłość?

Ból głowy występuje w przebiegu wielu schorzeń. Jego przyczyną może być również silne zmęczenie, stres lub zbyt długi sen. Nasilenie dolegliwości bólowych u poszczególnych osób może być znacznie zróżnicowane – niemałe znaczenie ma w tym przypadku indywidualny próg odczuwania bólu. Ważnym elementem walki z bólem głowy są środki farmakologiczne.

Popularne leki przeciwbólowe

W składzie najczęściej kupowanych środków przeciwbólowych znajduje się ibuprofen, paracetamol lub kwas acetylosalicylowy (aspiryna). Mimo zbliżonego działania, substancje te różnią się między sobą, w związku z czym dobór konkretnego leku powinien być przemyślany:
• Jeśli ból głowy jest uporczywy, a dolegliwości ulegają nasileniu, warto sięgnąć po środki farmakologiczne zawierające ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Substancje te wykazują bowiem także działanie przeciwzapalne.
• Dla osób, które zmagają się z chorobami układu pokarmowego, najlepszym wyborem są leki przeciwbólowe, które mają w swoim składzie paracetamol. Substancja ta jest łagodniejsza dla żołądka, choć – co warte podkreślenia – zamiast zwalczać przyczyny dolegliwości bólowych, jedynie redukuje odczuwalność bólu.
• Kobiety ciężarne nie mogą stosować wielu leków ze względu na ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu lub poronienia. Do środków tego typu zalicza się między innymi kwas acetylosalicylowy oraz ibuprofen. Jeśli ból głowy jest silny, przyszła mama powinna zastosować naturalne metody leczenia. W ostateczności może sięgnąć po łagodne leki przeciwbólowe, ale tylko po wcześniejszej konsultacji z farmaceutą lub lekarzem i zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpiecznego dawkowania.
• Jeżeli ból głowy pojawił się u dziecka, w żadnym wypadku nie należy podawać mu kwasu acetylosalicylowego ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a – stan ten może stanowić zagrożenie dla życia malucha.
• W leczeniu silnego bólu głowy u dziecka pomocne są leki zawierające ibuprofen. Niezwykle ważne jest jednak odpowiednie dawkowanie środków i wybór preparatu przeznaczonego dla małych pacjentów.

Bierz leki bezpiecznie!

Ból głowy uchodzi za błahą przypadłość, ale może być objawem poważnych problemów ze zdrowiem. Bez względu na przyczynę bólu, w trakcie jego leczenia konieczne jest ścisłe trzymanie się zaleceń dotyczących dawkowania środków przeciwbólowych. Pamiętajmy, że ich łatwa dostępność (wiele specyfików można nabyć bez recepty) nie jest równoznaczna z brakiem skutków ubocznych. Leki przeciwbólowe mogą wywoływać działania niepożądane, zwłaszcza przy niewłaściwym dawkowaniu, łączeniu ich z innymi lekami lub alkoholem, a także w przypadku istniejących przeciwwskazań do ich przyjmowania.

Wbrew pozorom, nieodpowiednie dawkowanie środków przeciwbólowych to powszechne zjawisko – wiele osób sięga po drugą lub nawet trzecią tabletkę, jeszcze zanim pierwsza zdąży zadziałać. Częstym problemem jest także stosowanie źle dobranych leków. Warto uświadomić sobie, że skuteczność środków farmakologicznych jest w pewnym stopniu kwestią indywidualną. Niektóre osoby doświadczające bólu głowy odczuwają ulgę po zażyciu paracetamolu, inne – poprawę zauważają tylko po zastosowaniu ibuprofenu lub kwasu acetylosalicylowego.

Producenci leków prześcigają się w obietnicach składanych pacjentom. Przekonują, że opracowane w ich laboratoriach środki farmakologiczne w rekordowo krótkim czasie zwalczą ból głowy i na dobre poprawią nasze samopoczucie. Nie miejmy jednak złudzeń – większość dostępnych leków przeciwbólowych ma bardzo zbliżony skład, a uzyskany efekt nie różni się znacząco w przypadku poszczególnych preparatów.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto