Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bolesławiecka ceramika jest znana na całym świecie. Dzbany i kufle wytwarzano już w XIV wieku. Ile zapłacimy za zestaw obiadowy? Cennik 2022

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Bolesławieckie Święto Ceramiki trwa od 17 do 21 sierpnia
Bolesławieckie Święto Ceramiki trwa od 17 do 21 sierpnia archiwum nm
Ceramika bolesławiecka lub Bunzlauer Keramik, bo w innych krajach funkcjonują dwie nazwy, jest z powodzeniem eksportowana do Stanów Zjednoczonych i Chin. Niewielki sklepik znajduje się również w przygranicznym Goerlitz, gdzie można kupić talerze i kubki zdobione ręcznie metodą stempelkową. Ile za nie zapłacimy i skąd wzięła się ich popularność?

Spis treści

Historia ceramiki bolesławieckiej. W czym tkwi jej wyjątkowość?

Intensywny rozwój produkcji ceramiki przypada na II połowę XVIII wieku, a później XIX wieku, kiedy rzemieślnicza praca została zastąpiona przemysłową. Jej głównym producentem był przez lata J.G. Altman, zdobywca złotego medalu na wystawie w Londynie (1844). To również jemu zawdzięczamy popularyzowanie bolesławieckiej ceramiki, która do dziś produkowana jest w mieście i eksportowana za granicę. W produkcji talerzy, kubków, dzbanków i filiżanek do dziś używa się techniki stempelkowej, jednej z najstarszych metod zdobienia naczyń. Polega ona na nanoszeniu rożnych motywów za pomocą stempli na dekorowany przedmiot. Dawniej były to na ogół bardzo proste elementy zdobnicze (linie, łuki, okręgi), z których powstawały kompozycje. Inspirację czerpano prosto z życia, stąd na dawnych naczyniach przeważają motywy kwiatowe, charakterystyczne kółka, szlaczki i linie proste. Obecnie wykorzystywane są rozmaite wzory, a na naczyniach pojawiają się: koty, ptaki czy ręcznie malowane maki

Ceramika z Bolesławca znana jest nie tylko w Polsce, ale na całym świecie - nowe wzory i Święto Ceramiki 2022
Zestaw obiadowy ceramiki z Bolesławcaarchiwum nm

Ceramika z Bolesławca trafiła do księżnej Kate i księcia Williama w 2017 r.

Podczas wizyty książęcej pary w Polsce, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z żoną, wręczyli rodzinie królewskiej m.in. zestaw ceramiki z Bolesławca. Agata Kornhauser-Duda wyraziła wówczas życzenie, żeby para książęca choć raz napiła się z niej herbaty. Dlaczego zdecydowano się podarować Anglikom taki prezent?

Ceramika Bolesławiec to marka sama w sobie. Ponad 90% produktów trafia za granicę

Aż połowa produkowanych naczyń i ozdób trafia do Stanów Zjednoczonych. Wyrobami z Bolesławca zainteresowani są także Chińczycy i Niemcy. W sąsiednim Goerlitz, na jednej z ulic Starego Miasta powstał niedawno sklep, w którym można kupić piękne ozdoby. Na gości czekają leżaki z logo ceramiki i miła obsługa. Czy wiecie, że zestawy obiadowe trafiły z Polski do Jana Pawła II i CIA? Nic dziwnego, że każdy chciałby je mieć u siebie.

Święto Ceramiki 2022 r. Kto wystąpi na dużej scenie od 17 do 21 sierpnia?

Już od 17 sierpnia 2022 r. Bolesławiec zaprasza na doroczne święto. Oprócz licznych stoisk z ceramiką i giełdą staroci czeka na nas artystyczna uczta. Na scenie pojawią się: Viki Gabor, Baranovski, Żółta Febra, Michał Szczygieł, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz TABU.

Jak dojechać na koncerty w Bolesławcu? Mapka dojazdu

W zeszłym roku w Bolesławcu pojawili się: Roksanę Węgiel z zespołem, Kwiat Jabłoni, Piwnica pod Baranami oraz Teatr Ocelot wraz z zespołem Pieśni i Tańca Bolesławiec, ale w 2022 r. czeka nas równie dobra zabawa.

Ceramika Bolesławiec - nowe wzory 2022 r.

Znajdziemy w Internecie kilka sklepów, które oferują sprzedaż ceramiki bolesławieckiej online. Produkty możemy kupić również stacjonarnie, m.in. w terminie od 17-21 sierpnia 2022 r. Na stronach internetowych pojawiły się nowe wzory: półmisek w kształcie serca i zestaw obiadowy z motywem wisienek. Są tez filiżanki i półmiski w ciekawych kształtach z malowanym ręcznie ptakiem.

Ceramika z Bolesławca znana jest nie tylko w Polsce, ale na całym świecie - nowe wzory i Święto Ceramiki 2022
Klienci w trakcie corocznego Święta Ceramiki w Bolesławcuarchiwum nm

Ile zapłacimy za kubki, talerze, półmiski ceramiki bolesławieckiej? Cennik 2022 r.

  • kubek: od 29 zł
  • filiżanka: od 28 zł
  • półmisek: od 59 zł
  • dzbanek: od 121 zł
  • czerpak: od 61 zł
  • talerz: od 34 zł

Bolesławiec ceramika sklep: Gdzie kupić bolesławiecką ceramikę?

Zobaczcie, jak piękne zestawy obiadowe i elementy ozdobne można kupić w trakcie nadchodzącego Święta Ceramiki 2022 r. w Bolesławcu. Publikujemy galerię ze zdjęciami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto