Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bolków. Zamek z klinem

red.
Zamku w Bolkowie nie sposób nie zauważyć podróżując trasą Wrocław - Jelenia Góra. Czuwa nad drogą i miastem, patrząc na wszystko z wysokiej góry (396 m n.p.m.). Początek dała mu wieża rycerska, która powstała w tym miejscu w XIII wieku.

Dawno temu był tu Gaj. Na Bolków przemianował go książę świdnicki Bernard czcząc pamięć ojca - Bolka I, który rozbudował gród i zamek. Już za jego czasów warownia zyskała unikatową jak na państwa piastowskie formę architektoniczną. Chodzi o słynną wieżę zamkową, o niespotykanej w Polsce formie klinowej. Od najbardziej zagrożonej strony okrąg wieży przechodzi w wąski klin. Tę formę projektowania umocnień władca zapożyczył prawdopodobnie z Czech lub Francji.

To zbój i rabuś!

Rangę zamek miał dużą - mieścił się tu prze blisko sto lat książęcy skarbiec. Ten epizod z jego historii zaowocował legendą o ukrytych i porzuconych w nim bogactwach. Kiedy Śląsk przeszedł pod zwierzchnictwo królów czeskich, podupadła rola Bolkowa jako warowni granicznej. W 1463 zamek zdobył król Jerzy z Podiebradu i osadził w nim rycerza Hansa Tschirna, czy też - jak wolą inni - burgrabiego Jana z Czernej. Ten okazał się być zbójem i rabusiem. Dał się we znaki nie tylko okolicznym kupcom, bo w 1458 roku mieszczanie z Wrocławia i Świdnicy zorganizowali przeciwko niemu wyprawę. Zamek został zrujnowany, a rycerz z Czernej - stracony.

Tajemnice II wojny

Po odbudowie i rozbudowie przez nowych właścicieli – panów von Zeidlitz – jeszcze raz spełnił rolę warowni. Podczas wojny trzydziestoletniej wojskom szwedzkim stawiali tu nieskuteczny opór austriaccy żołnierze. Von Zedlizowie w 1703 roku sprzedali zamek cystersom z Krzeszowa. Po likwidacji zakonu, od 1810 roku bezpański Bolków stopniowo popadał w ruinę. Do pobudzenia wyobraźni poszukiwaczy skarbów przyczynił się jeszcze wojenny epizod dziejów warowni. Badacze tajemnic historii przypuszczają, że zamek w Bolkowie był siedzibą dolnośląskich zakładów zbrojeniowych, oraz miejscem przechowywania zrabowanych przez Niemców w środkowej i wschodniej Europie cennych przedmiotów.

Rycerstwo XXI wieku

Na terenie zamku mieści się dziś muzeum. Od 1995 r. działa przy nim Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które organizuje turnieje rycerskie, przyciągające miłośników kultury średniowiecznej z całej Polski. Impreza, która obejmuje pokazy walk rycerskich, średniowiecznego tańca, koncerty dawnej muzyki oraz występy teatralne, odbywa się co roku w ostatni weekend czerwca. W murach Bolkowa rozbrzmiewa też muzyka celtycka i gotycka.

Blisko do zamku: Kłaczyna (7 km), Płonina - Niesytno (6 km), Świny (2 km).

Muzeum Zamek Bolków: tel. 75 741 32 97, e-mail - [email protected].

Zwiedzanie: od 1 maja do 30 września w godz. 9.00-17.30 (w poniedziałki nieczynne), w październiku i kwietniu - do godz. 16.30, od 1 listopada do 31 marca - do godz. 15.30.

Bilety: 7 PLN (normalny) i 4 PLN (ulgowy).

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bolków. Zamek z klinem - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto