18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Botoks vs. kwas hialuronowy

abcZdrowie.pl
by stevendepolo (flickr)
Zastrzyki Botoksu i zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego należą do najczęściej wykonywanych procedur medycyny estetycznej. Czym różnią się te zabiegi?

Przeciwdziałanie objawom starzenia się skóry to priorytet kobiet, którym zależy na zachowaniu młodego wyglądu. Podstawą działań pielęgnacyjnych jest codzienna aplikacja kremu przeciwzmarszczkowego, który odżywia i uelastycznia skórę. Efekt, jaki przynoszą kosmetyki dostępne w drogeriach, nie jest jednak oszałamiający. Na prawdziwie spektakularny rezultat możemy liczyć dopiero po zastosowaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Obecnie szczególną popularnością cieszą się procedury z zastosowaniem kwasu hialuronowego oraz zastrzyki toksyny botulinowej. Czy są tak samo skuteczne?

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w skórze – na obrzeżach elastyny i kolagenu. Substancja ta odpowiada za jędrność i gładkość skóry, ale z wiekiem jej stężenie jest coraz mniejsze. W rezultacie skóra staje się wiotka i pojawiają się na niej zmarszczki. Niedobór kwasu hialuronowego można na szczęście uzupełnić za pomocą syntetycznego odpowiednika, który jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm. Kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej znalazł zastosowanie między innymi w mezoterapii twarzy. Procedura ta poprawia nawilżenie skóry i pobudza procesy jej odnowy. Najlepsze efekty przynosi poddanie się serii 4-6 zabiegów, optymalnie w odstępie 4-6 miesięcy.

Natomiast kwas hialuronowy o dużej lub średniej masie cząsteczkowej jest wykorzystywany do modelowania rysów twarzy lub redukcji zmarszczek. Zabieg z wykorzystaniem tego kwasu przynosi efekty, które mogą utrzymać się nawet przez rok.

Botoks w walce ze zmarszczkami

Pod nazwą Botoks ukrywa się preparat zawierający toksynę botulinową, czyli neurotoksynę o silnym działaniu. Toksyna botulinowa osłabia przewodnictwo nerwowe mięśni i może doprowadzić do jego całkowitego przerwania. Z tego właśnie powodu substancja ta jest wykorzystywana do leczenia nadmiernej potliwości, ograniczenia zbyt żywej mimiki twarzy i redukcji zmarszczek. Zabieg Botoksu pomaga również w leczeniu migreny, kurczu powiek i zeza.

Część osób decyduje się na zastrzyki Botoksu jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zmarszczek – procedura ta pozwala bowiem na opóźnienie momentu wystąpienia linii na skórze. W celu zapobiegania zmarszczkom zastrzyki toksyny botulinowej wykonuje się już po 25 roku życia, gdy elastyczność skóry zaczyna powoli się zmniejszać.

Efekty zabiegu z zastosowaniem Botoksu utrzymują się przez około 3-4 miesiące. Po upływie tego czasu zastrzyki należy ponowić.
Toksyna botulinowa nie stanowi zagrożenia dla organizmu człowieka, pod warunkiem, że zabieg odmładzający został wykonany prawidłowo. Jeśli jednak procedura przebiegła niewłaściwie, należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia powikłań: niedowładu mięśni, ich drżenia, pogorszenia wzroku, wysypki, świądu skóry lub bólu głowy.

Co wybrać – kwas hialuronowy czy Botoks?

W kwestii wyboru zabiegu przeciwzmarszczkowego warto zdać się na specjalistę – z pewnością doradzi optymalną metodę w oparciu o potrzeby pacjenta i stan jego skóry. Kwas hialuronowy to lepsza opcja, gdy celem procedury jest redukcja blizn, modelowanie rysów twarzy, korekcja krzywizny nosa i zmniejszenie głębokich bruzd w okolicy nosa oraz ust. Natomiast toksyna botulinowa efektywniej oddziałuje na górne partie twarzy – wyraźnie redukuje kurze łapki oraz zmarszczki mimiczne. Oba zabiegi pomagają wygładzić rysy twarzy i nadać jej bardziej atrakcyjny wygląd.

Bez względu na to, jaki zabieg medycyny estetycznej wybierzesz, pamiętaj, że oszczędność może obrócić się przeciwko tobie – procedury wykonywane przez doświadczonych lekarzy bywają droższe, ale są obarczone mniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto