Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Być jak Einstein, da Vinci i niedźwiedź polarny

Michał Potocki
Michał Potocki
13 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Kiedyś byli dyskryminowani, teraz są podziwiani.

Proszę przewijać ten tekst, używając lewej ręki. Prawą najlepiej włożyć do kieszeni.

Dziś myłem zęby i jadłem śniadanie nieco dłużej niż zwykle. Nie dlatego, że w weekend można trochę zwolnić, ale z powodu święta leworęczności. Wszystkim praworęcznym polecam taką zabawę, i dla zębów lepiej, i dla żołądka zdrowiej.

Pierwszy Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych zorganizował w Londynie w 1992 roku Klub leworęcznych. W Polsce święto obchodzone jest od 2006.

Leworęczny co dziesiąty Polak

Leworęcznych jest około ośmiu procent Polaków. Szacuje się, że wśród całej populacji ludzi jest ich do 15 proc., najwięcej wśród Żydów i Eskimosów (20 proc.), najmniej w Chinach i Japonii (3 proc.). Leworęczność wynika z lepszego rozwoju prawej półkuli mózgu, co powoduje lepszą pracę całej lewej części ciała.

Osoby leworęczne czasem nazywa się "mańkutami" lub "lewusami", co uznawane bywa za obraźliwe. W większości kultur prawa ręka kojarzona jest pozytywnie: człowiek prawy, praworządny, prawa ręka kogoś; a lewa negatywnie: mieć dwie lewe ręce, lewe interesy, ktoś jest lewy z czegoś

- Kiedyś próbowałem pisać czy jeść lewą ręką i to była katastrofa (śmiech) - mówi Maciej Grochowski, zwiedzający Wrocławiu. - Z powodu wypadku mam nieco unieruchomioną lewą rękę i już mi to przeszkadza, gdyby to była prawa, to już by była totalna klapa. Leworęczni często lepiej posługują się obiema rękami.

Mylący stereotyp

Stereotypowe postrzeganie leworęcznych jest niesprawiedliwe, ponieważ łatwego życia nie mają. Mało sprzętów i urządzeń jest dla nich dostosowanych. Trudno kupić aparat ze spustem po lewej stronie, instrumenty muzyczne z nieklasycznym układem do trzymania czy klawiatury komputerowe z częścią numeryczną po lewej. Muszą dostosowywać się do "prawusów" i prawą ręką się witać, żegnać w kościele czy zmieniać biegi w większości osobówek etc.

- Nie znam żadnych sławnych leworęcznych, ale mam przyjaciółkę, z którą studiowałam i zorientowałam się, że jest leworęczna dopiero po dwóch latach - opowiada Kathie z Londynu. - Myślę, że życie leworęcznych może być nieco utrudnione, bo niektóre narzędzia są przystosowane tylko dla praworęcznych.

W dawnej Japonii leworęczność kobiet mogła prowadzić do rozwodu, a w Stanach Zjednoczonych istniał kiedyś obowiązek rejestracji leworęcznych. Jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia przywiązywano lewą rękę do tułowia lub krzesła, a nawet bandażowano ją lub gipsowano, by przestawić człowieka na prawą rękę. Dziś wiadomo, że nie powinno się "nawracać" leworęcznych.

- Jak byłam mała, babcia strasznie chciała mnie nauczyć pisać prawą ręką, ale gdy wróciłam z wakacji do domu i rodzice zobaczyli moje pismo, kazali mi wrócić do lewej - mówi Daria Bordziłowska z Siedlec. - Wszystko robię raczej lewą ręką, choć jazda samochodem czy gra w koszykówkę prawą nie jest dla mnie problemem. Nie miałam nigdy nieprzyjemności z powodu mojej leworęczności.

Leworęczny często znaczy lepszy

Leworęczni są bardziej kreatywni, potrafią wykonywać więcej czynności na raz, mają zwykle lepszy refleks i wyczucie odległości. Wśród wybitnie uzdolnionych matematycznie dzieci procent "lewusków" jest wyższy niż w populacji praworęcznych.

- Podobno osoby posługujące się częściej lewą ręką są inteligentniejsze. Fakt, nie znam żadnych głupich leworęcznych. Sam również lewą zarabiam pieniądze, bo jestem programistą - mówi Łukasz Nowaczek z Wrocławia. - Próbowałem pisać czy przerzucić się w boksowaniu na lewą i zupełnie mi nie wychodzi. W sporcie bardzo się to przydaje. Przykładem jest Mirko Crocop, czołowy zawodnik MMA, o którym się mówi, że jego prawa noga prowadzi do szpitala, a lewa na cmentarz.

Wśród sławnych leworęcznych jest kilku wybitnych muzyków, m.in.: Ludwig van Beethoven, Jimmy Hendrix, Paul McCartney, Sting, czy George Michael. Nie brakuje też malarzy: Leonardo da Vinci, Peter Paul Rubens czy Pablo Picasso. Mamy też leworęcznych geniuszy nauki: Albert Einstein, Iwan Pawłow i Fryderyk Nietzsche.

Kto lubi historie i politykę, na pewno wie, że leworęczni byli także: Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte, Winston Churchill czy książę Karol i jego syn William. Od 1974 roku tylko Jimmy Carter i George W. Bush byli praworęcznymi prezydentami USA.

Kto uprawia sporty drużynowe, mógł się przekonać, że leworęczność daje zwykle przewagę. Lewą ręką posługiwali się chętniej: Pele, Diego Maradona, Monika Seles czy Bill Russel. Jest też wielu leworęcznych aktorów: Robert de Niro, Charlie Chaplin, Marylin Monroe, Nicole Kidman czy Tom Cruise.

Chciałem opublikować ten tekst wcześniej, ale robię dziś wszystko lewą ręką i trochę mi zeszło. Macie jeszcze czas, żeby samemu spróbować. Polecam wpisanie w wyszukiwarkę "herb Grenlandii", dowiecie się, której łapy używają najczęściej niedźwiedzie polarne.



Monster Jam 2011
we Wrocławiu


George Michael - koncert na stadionie


Kliczko i Adamek we Wrocławiu


ZOO Wrocław: cennik, dojazd

**
Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto