Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Choroby wewnętrzne: 5 najczęstszych pytań z tej dziedziny

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
O co zapytałbyś internistę? Zobacz, z jakimi pytaniami lekarze tej specjalizacji mają najczęściej do czynienia.

Na najczęściej pojawiające się pytania związane z chorobami wewnętrznymi odpowie lek. Marcin Koncewicz, internista.

Czy domowe sposoby na walkę z przeziębieniem są skuteczne?

Do najczęściej poruszanych przez użytkowników serwisu problemów należy przeziębienie. Czy faktycznie można zwalczyć je bez wizyty w aptece? „Większość tzw. przeziębień to ostre infekcje wirusowe układu oddechowego, które ustępują samoistnie w przeciągu 4–5 dni”, odpowiada lek. Marcin Koncewicz. „Powszechnym postępowaniem w tym okresie jest podawanie leków łagodzących objawy choroby, a to właśnie na niwelowaniu objawów skupia się cała gama tzw. domowych sposobów na przeziębienie. Więc moja opinia na ich temat jest taka, że jak najbardziej okres 4–5 dni przeziębienia to ich miejsce w leczeniu. Jeśli objawy się przedłużają, należy zgłosić się do lekarza”, podkreśla internista.

Jak alkohol wpływa na działanie leków?

Duże zainteresowanie wśród użytkowników wzbudza także kwestia spożywania alkoholu podczas leczenia. Czy naprawdę trzeba wystrzegać się takiej mieszanki? „Działanie alkoholu na metabolizm leków zależy zwykle od przyjętej dawki: w małych ilościach alkohol pobudza metabolizm wątroby, co sprawia, że szybciej rozkłada ona stosowane przez pacjenta leki (a więc może się okazać, że one już nie działają). Natomiast przy zatruciu alkoholowym wątroby metabolizm leków jest zwolniony, co może skutkować zatruciem się lekiem nawet przy prawidłowej jego dawce”, ostrzega lek. Marcin Koncewicz.

Co mogą oznaczać wieczorna nadmierna potliwość i uczucie gorąca oraz jakie badania powinny zostać wykonane w takiej sytuacji?

Pytania użytkowników dotyczą także badań, które powinni wykonać po pojawieniu się konkretnych objawów. Jakie badania są wskazane przy nadmiernej potliwości? „W trakcie diagnostyki wyżej wymienionych objawów należy wykluczyć przede wszystkim ostre lub przewlekłe zmiany zapalne, a w drugiej kolejności nadczynność tarczycy”, odpowiada internista Marcin Koncewicz. „Pomocne byłyby tutaj popularne i niedrogie badania laboratoryjne, takie jak OB, morfologia krwi z rozmazem oraz TSH”.

Jak radzić sobie z nocnymi skurczami łydek?

Nocne skurcze łydek to kolejny częsty problem użytkowników portalu. Jak im zaradzić? „Pacjenci, którzy zgłaszają się do mnie z powodu uporczywych kurczów łydek w nocy, chorują głównie na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa lub stwierdza się u nich niedobór potasu”, wyjaśnia lek. Marcin Koncewicz. „Czasami więc proponuję podanie preparatu potasu (najlepiej z magnezem, np. preparat Aspargin), dwie tabletki do głównego posiłku, i po tygodniu oceniam efekty leczenia”.

Jakie są sprawdzone sposoby na opuchnięte nogi?

Wiele pytań zadawanych lekarzom dotyczy obrzęku nóg. Skąd bierze się ta przypadłość i jak jej przeciwdziałać? „Przyczyną tzw. opuchniętych nóg jest najczęściej niewydolność żylna kończyn dolnych”, objaśnia internista. „Najprostszym sposobem radzenia sobie z nią jest ćwiczenie mięśnia łydki (pomocne jest np. stawanie na palcach nóg, regularnie 10–20 razy kilka razy dziennie). Zastosować można także wieczorny chłodny prysznic nóg – trzeba pamiętać, aby zaczynać od palców, a więc z dołu do góry, nie należy robić tego odwrotnie”, dodaje lekarz.

Problemy ze zdrowiem miewa każdy z nas. Niektóre z nich mogą mieć poważne następstwa, dlatego w obliczu niepokojących objawów warto zwrócić się o poradę do specjalisty.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto