Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Ofiar Gór w Karpaczu. Symboliczny cmentarzyk w Kotle Łomniczki

Rafał Święcki
Symboliczny Cmentarzyk Ofiar Gór w Kotłe Łomniczki.
Symboliczny Cmentarzyk Ofiar Gór w Kotłe Łomniczki. wikipedia
Od 28 lat, 1 listopada, ratownicy GOPR, przewodnicy sudeccy oraz ludzie związani zawodowo i sentymentalnie z Karkonoszami odwiedzają jedyny w Polsce symboliczny cmentarz ofiar gór w Karpaczu, w Kotle Łomniczki.

Utworzono go w wrześniu 1985 r. Choć pomysł założenia pojawiał się już dużo wcześniej, bo jeszcze w latach 50. Zastanawiano się wówczas nad różnymi lokalizacjami, brano pod uwagę między innymi Kocioł Małego Stawu lub stworzenie specjalnej alei na cmentarzu w Karpaczu.

Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór w Karpaczu

Gdy w 1979 r. zginęło w Himalajach trzech jeleniogórzan Jerzy Pietkiewicz, Józef Koniar i Julian Ryznar, a rok później w Karkonoszach zginął himalaista Jerzy Woźnica, w jeleniogórskim PTTK idea znowu odżyła.

- Postanowiliśmy, że nie ma co zwlekać. Któregoś ranka pojechaliśmy w góry i w ciągu kilku godzin ustaliliśmy gdzie stanie krzyż i gdzie będziemy mocować pamiątkowe tablice – mówi Jerzy Pokój realizator pomysłu i były naczelnik grupy karkonoskiej GOPR - Pomógł nam bardzo wojewódzki zarząd PTTK, który przeznaczył na ten cel pieniądze.

Pracownicy jednego z przedsiębiorstw bezpłatnie wykonali stalowy krzyż. Po uzyskaniu pozwoleń władz Karkonoskiego Parku Narodowego i konspiracyjnym wręcz przemycaniu 130-kilogramowego krzyża w góry, udało się go w końcu ustawić. Cmentarzykiem szybko zainteresował się wydział do spraw wyznań Urzędu Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze tajnej policji pomylili jednak Kocioł Łomniczki z Łomnicą i trafili do proboszcza tej podjeleniogórskiej wsi, ponieważ myśleli, że to on postawił krzyż bez ich wiedzy.

Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór w Karpaczu

- Uratował nas wtedy prokurator i zapalony turysta, Wojciech Sobiech, który w jednej z gazet napisał, że przy ustawianiu krzyża pomagali żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza. UB dało nam wówczas spokój – wspomina Jerzy Pokój.

Na cmentarzu ofiar gór w Karpaczu znajduje się 30 tablic upamiętniających. Swą tablicę ma miedzy innymi Wanda Rudkiewicz, jeleniogórscy himalaiści, oraz ratownicy Horskiej Sluzby – Jan Mesner i Stefan Spusta, którzy zginęli na zboczach Śnieżki, idąc na pomoc rannemu turyście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto