Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z wydobyciem węgla w Turowie? Odbyła się rozprawa z mieszkańcami [ZDJĘCIA]

Paulina Gadomska
NSZZ Solidarność'80 KWB Turów
Waży się los wydobywania węgla w Turowie. W BOK w Bogatyni odbyła się rozprawa administracyjna z mieszkańcami miasta i gminy. Trwała ona ponad 9 godzin. W tym czasie każdy mógł złożyć swój wniosek

Ważą się losy wydobywania węgla w Kopalni Węgla Brunatnego Turów - PGE GiEK S.A. Kończąca się koncesja na jego wydobycie skłania do zastanowienia się nad jej przedłużeniem lub całkowitym wygaśnięciem. W tej też sprawie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu zorganizował otwartą rozprawę administracyjną w Bogatyni, gdzie każdy mógł przyjść i złożyć swój wniosek lub uwagi w tej sprawie.

Na rozprawie pojawili się ekolodzy, którzy domagają się całkowitego wygaśnięcia koncesji dla bogatyńskiej kopalni. Przed rozprawą zebrała się ich garstka przed budynkiem Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Pikietą chcieli dać wyraz swojej dezaprobaty dla kontynuacji wydobycia. Szerzą oni również nieprawdziwe informacje o rozszerzeniu obszaru kopalni.

Dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego "Turów" Sławomir Wochna zapewnia, że kopalnia nie rozszerza obszaru swojego działania, a zamierza jedynie kontynuować wydobycie na terenie, który został jej przyznany przed 25 laty.

Koordynatorka raportu o oddziaływaniu na środowisko, Anita Kuliś zaprezentowała szczegółowy dokument sumujący pracę ekspertów z wielu dziedzin. Zwróciła uwagę na kilka elementów, takich jak: wpływ na wody podziemne, hałas, oddziaływanie biologiczne lub krajobraz. Skoncentrowała się na opisie realizowanych już działań minimalizujących oddziaływanie na środowisko oraz tych, które będą realizowane w przyszłości.

Mówiła m.in. o ścianach przeciw hałasowi, stosowaniu nowych technologii w transporcie wydobytego węgla, ograniczeniu pracy w godzinach nocnych i spowolnieniu prędkości taśmociągów. Była także mowa o budowie zielonych wałów oddzielających odkrywkę od okolicy.

Jeśli nie było Cię na wczorajszej rozprawie administracyjnej, a chciałbyś złożyć swój wniosek lub uwagi. Do dnia 1 października 2019 r.: każdy może zapoznawać się z wnioskiem oraz z niezbędną dokumentacją sprawy w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, al. J. Matejki 6, 50–333 Wrocław, w godzinach od 8:00 do 14:00, ponadto dostęp do dokumentacji można uzyskać pod adresem internetowym: ftp://185.32.147.186/turow.

Każdy może zgłaszać uwagi i wnioski do postępowania w formie pisemnej pod ww. adresem, ustnie do protokołu lub w formie elektronicznej na adres e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto