Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co w trawie piszczy? Zobacz leśne życie Gór Izerskich uchwycone w kadrze

Paulina Gadomska
Góry Izerskie są pełne życia. Wśród delikatnych wzniesień i leśnych szlaków można spotkać zwierzęta, które nie sposób spotkać w betonowych miastach. Zapraszamy na kojącą wyprawę, dzięki zdjęciom Rafała Pajestki. Zobacz leśne życie w kadrach!

Fauna Gór Izerskich na leśnych ścieżkach

Pospolitym zwierzęciem jest lis i zając. Sporo także drobnych ssaków Gór Izerskich — ryjówek, norników i nornic. Z ptaków występują min. głuszce. Spotyka się pospolitego tu płochacza halnego, siwerniaka, siewkę górską, kopciuszka, orzechówkę, drozda obłożnego, krzyżodzioba świerkowego, dzięcioły i kilka innych gatunków.

Wytrwali turyści mogą dostrzec również bielika. W Dolinie Izery zagnieździły się również żurawie, bowiem mają dogodne warunki lęgowo-bytowe. Pojawia się tu również czeczotka górska, pustułka, włochatka, a nawet bekas.

Ornitolodzy przyjeżdżają w Góry Izerskie obserwować również populację cietrzewi. Ptakom tym grozi wyginięcie, objęte więc zostały programem ochronnym.

Wśród izerskich lasów dostrzec można także jelenie, sarny, dziki, a po stronie czeskiej mieszkają również daniele. Spotkać można tutaj również żmije, które w gorące dni wygrzewają się na turystycznych szlakach.

Na terenie Nadleśnictwa Świeradów żyje również kilka wilków. Warto pamiętać, że wilki starają się nie krzyżować swoich dróg z drogami człowieka i nie odczuwają potrzeby spotkania. Podczas leśnego spaceru bardziej prawdopodobne jest, że ludzie są obserwowani przez wilka niż to, że będą mieli szansę zobaczyć tego mieszkańca lasu, są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem.

Bogata flora izerskich lasów

Jednak największą osobliwością Gór Izerskich są torfowiska - wysokie, przejściowe i wiszące. To one decydują o wyjątkowości szaty roślinnej tego pasma. Dla nich wybrać się na izerskie szlaki.. Większość istniejących dziś torfowisk zaczęła się tworzyć 5,5 tys. lat temu, aczkolwiek na Izerskiej Łące odnaleziono torf sprzed 11 tys. lat!

Na szczęście nie uległy inwazji człowieka, dzięki czemu są ostoją dla najrzadszych i najbardziej interesujących gatunków roślin. Okazem na skalę europejską jest brzoza karłowata przywleczona przez lodowiec z dalekiej północy w epoce lodowcowej. Występuje tylko w trzech miejscach w Polsce

Sosna błotna oraz wełnianeczka darniowa czy rosiczek, znanych z owadożerności również zasługują na uwagę turystów i przyrodników- amatorów. Spotykamy też rośliny typowo bagienne: bagnicę torfową, widłaczka torfowego oraz łąkowe: bażynę czarną i jałowca halnego.

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Górach Izerskich. Fauna i flora tego obszaru zachwyca!

Autor fotografii jest również współtwórcą kanału na popularnym serwisie Youtube- Aparat Przyroda i Inne Zjawiska.

Co w trawie piszczy? Zobacz leśne życie Gór Izerskich uchwyc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto