Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zobaczyć w Kowarach? Te konie budzą zainteresowanie kupców na całym świecie. Kim są właściciele pokoleniowej stadniny?

Justyna Orlik
Justyna Orlik
"Nie ma hodowli bez sportu i sportu bez hodowli." - tłumaczy Rafał Parkitny, który prowadzi hodowlę koni u podnóża Śnieżki z tradycjami sięgającymi 1956 roku, kiedy jego ojciec założył gospodarstwo rolne. Dziś, poza sprzedażą najlepszych ogierów i klaczy, rodzina Parkitny zajmuje się rekreacją i działalnością na rzecz społeczności lokalnej.

Spis treści

Hodowla, położona jest w Kotlinie Jeleniogórskiej i zajmuje 300 ha górzystego terenu, gdzie konie mają możliwość korzystania z obfitości natury. Oprócz hodowli stadnina prowadzi również szkółkę jeździecką, gdzie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów można uczyć się lub doskonalić umiejętności jeździeckie.

Kowarska hodowla koni to pokoleniowa tradycja

- Hodowla koni to tradycja pokoleniowa. Teraz wyrasta jej czwarte pokolenie. Nasz syn jest w kadrze Polski w skokach przez przeszkody i właśnie szykujemy się do wyjazdu do Hiszpanii na Mistrzostwa Europy. Mówię o tym, dlatego że hodowla i sport są nierozłącznie ze sobą związanie. Nie ma jednego bez drugiego. Można hodować konie wtedy, kiedy je użytkujemy w sporcie, oceniamy ich jakość i przydatność. U nas hodowla odbywa się poprzez inseminację kobył najlepszymi ogierami z całego świata i to decyduje o ogromnym zainteresowaniu zakupem naszych zwierząt. - wyjaśnia Rafał Parkitny.

Hodowla, sport i rekreacja w Kowarach

Właściciele działają w trzech obszarach: hodowli, sporcie i rekreacji. Prowadzą Klub Jeździecki Maximus Kowary, reprezentujący nie tylko stajnię, ale i miasto, co wielokrotnie podkreślają. W zawodach startuje nie tylko syn państwa Parkitny. W Kowarach działa prężnie sekcja sportowa, którą prowadzi żona pana Rafała wraz z córką i która może pochwalić się wieloma utalentowanymi sportowcami.

- W zeszłym tygodniu byliśmy z synem w Holandii na zawodach młodzieżowych, jednych z największych na świecie. Pojawili się tam zawodnicy z Meksyku i z całej Europy: Irlandii czy Anglii. To były kwalifikacje do Mistrzostw Europy. Zgromadziły najlepszych. - tłumaczy Parkitny.

Tak wyglądają konie z wielopokoleniowej hodowli w Kowarach
Hodowla Parkitny

Konie z Kowar budzą zainteresowanie kupców na całym świecie

Konie sprzedawane są na całym świecie i trafiają nawet za ocean, do Stanów Zjednoczonych. Brały udział w takich imprezach, jak Mistrzostwa Świata Młodych Koni, gdzie sprawdza się ich talenty, a one same są wcześniej poddawane selekcji. Finalnie trafiają na Mistrzostwa Świata i w przyszłości będą brały udział w najwyższych konkursach w skokach.

Państwo Parkitny działają aktywnie nie tylko na rzecz koni, ale i miasta, z którym są bardzo związani. W stadninie odbywają się zajęcia dla młodzieży z trudnych rodzin oraz dzieci z niepełnosprawnościami. Dla właścicieli to bardzo ważne aspekty ich pracy. Hodowla jest miejscem spotkań, które przynoszą ogromną satysfakcję tym, którzy w nich uczestniczą.

Jak dotrzeć do stadniny koni w Kowarach? Mapa dojazdu

Zobaczcie, jak wygląda stajnia od środka i jakie piękne konie mamy w Kowarach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto