Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cytrynowe galaretki w Karkonoskim Parku Narodowym. Są żółte i teraz dobrze widoczne na szlakach. Co to takiego?

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Cytrynowe galaretki w Polsce uznawane za niejadalne, ale w Rosji i Chinach zbiera się je do konsumpcji
Cytrynowe galaretki w Polsce uznawane za niejadalne, ale w Rosji i Chinach zbiera się je do konsumpcji Karkonoski Park Narodowy
Najpierw były białe, żelowate galaretki, którym wielu przypisuje kosmiczne pochodzenie. A teraz Karkonoski Park Narodowy zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie żółtych, niczym cytryna, galaretek oblepiających górskie szlaki. Są dobrze widoczne i właśnie teraz łatwiej je dostrzec podczas górskich wędrówek, co to takiego? I czy można to zrywać albo zjeść?

Spis treści

Czym są żółte galaretki na karkonoskich szlakach?

Odpowiedź, czym są żółte galaretki na szlakach Karkonoszy jest na szczęście jasna i prosta, czego nie można powiedzieć o białych galaretach. Jak informują pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego to Trzęsak pomarańczowożółty. Inaczej Tremella mesenterica.

- Rośnie przez cały rok, ale w grudniu łatwiej je zobaczyć. Grzyby te są jadalne, ale bez smaku i raczej jako ozdoba talerza. W parkach narodowych oczywiście grzybów nie zbieramy - wyjaśniają i ostrzegają pracownicy KPN-u.

Cytrynowe galaretki w Karkonoszach to grzyby Trzęsaki pomarańczowo żółte
Cytrynowe galaretki w Polsce uznawane za niejadalne, ale w Rosji i Chinach zbiera się je do konsumpcjiKarkonoski Park Narodowy

Pod postem w mediach społecznościowych od razu pojawiły się zdjęcia napotkanych przez turystów żółtych grzybów o konsystencji i wyglądzie żółtej galaretki i komentarze.

Trzęsak pomarańczowo żółty u jednych jadalny, u innych nie

Ann napisała "Smażony z warzywami na azjatycką nutę jest genialny!".

I może być to faktem. Bo choć w Polsce uznawany jest za niejadalny, to w Chinach i Rosji zbierany do przyrządzania potraw.

Trzęsakowi pomarańczowożółtemu poświęcono sporo miejsca w Internecie na stronach o grzybach, ma też swoje miejsce w Wikipedii.

Jak czytamy, nazwę polską wymyślił Władysław Wojewoda w 2003 roku. W polskim piśmiennictwie mykologicznym grzyb opisywany był jako:

  • kisielec pomarańczowy
  • galaretowiec pospolity
  • galaretowiec kruszkowy
  • trzęsidło pomarańczowe
  • móżdżak kruszkowy
  • trzęsak złotożółty
  • trzęsak pomarańczowy

Jak się okazuje, trzęsaki występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Rosną na opadłych gałęziach drzew liściastych. Owocują cały rok, choć główni późną jesienią i zimą.

Białe, żelowate galaretki w górach niczym stwory z kosmosu. Grzyb to, czy nie grzyb?

Nieco bardziej zawiła jest historia galaretek z kosmosu, których zdjęcia jesienią także opublikował KPN na swojej stronie. Jak napisali przyrodnicy, "Galaretki z kosmosu. Tak o tych dziwnych galaretkach pisano w niektórych publikacjach wskazując na ich "obce", nieziemskie pochodzenie" . I podkreślali, że nie są to grzyby ani żadne inne znane organizmy.

Białe galaretki w Karkonoszach
Takie organizmy można też znaleźć w innych polskich lasachKarkonoski Park Narodowy

Dziwnymi organizmami interesowało się wielu badaczy, ale jednoznacznie nie stwierdzono, co to jest. Panuje opinia, że może być to tak jak w przypadku cytrynowych galaretek, grzyb. Kisielnica przeźroczysta (myxarium nucleatum), który rośnie na obumarłych drzewach liściastych.

Unikalna Flora Karkonoskiego Parku Narodowego

Warto zaznaczyć, że unikalna szata roślinna to jest to, co przede wszystkim wyróżnia Karkonosze na tle całych Sudetów i wszystkich innych pasm górskich w Europie Środkowej.

"Na stosunkowo niewielkim obszarze możemy spotkać gatunki pochodzące z różnych rejonów geograficznych, z których wiele należy do rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Karkonosze są również miejscem występowania reliktów polodowcowych oraz endemitów, których nie spotkamy nigdzie indziej na świecie" - informują przyrpdnicy KPN-u.

jakie jeszcze tajemnica skrywa przyroda Karkonoszy?
W przyrodzie Karkonoszy można zakochać się od pierwszego wejrzenia, sporo tu form polodowcowych, których nie ma nigdzie indziej na świecie. Co jeszcze odkryją przyrodnicy?Natalia Majewicz #natalia_majewiczphoto

Wśród wyjątkowych, unikalnych roślin warto wymienić chociażby:

  • Dzwonek karkonoski (nie występuje nigdzie indziej na świecie)
  • Gnidosz sudecki (endemit, pamiątka po epoce lodowcowej)
  • Przytulia sudecka (krytycznie zagrożona wyginięciem, nie występuje nigdzie indziej na świecie)
  • Skalnica śnieżna (pamiątka po epoce lodowcowej)
  • Malina moroszka (pamiątka po epoce lodowcowej)
  • Biedrzeniec mniejszy skalny
  • Gęsiówka alpejska (w Karkonoszach tylko w jednym miejscu)
  • Rzeżucha rezedolistna (W Polsce tylko w Karkonoszach)


Tutaj przyrodnicy sfotografowali cytrynowe galaretki, czyli grzyba Trzęsaka pomarańczowożółtego, zobaczcie na mapie poniżej

Czytaj też
Bajeczne Karkonosze. Zdjęcia naszych gór robią ogromne wrażenie

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto