Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Przesieka, słynna m.in. z teledysku Dody, pozostanie górską wsią, czy stanie się hałaśliwym kurortem? Zamiast dyskusji jest konflikt

Alina Gierak
Alina Gierak
Przesieka przyciąga piękną przyrodą i pustymi szlakami
Przesieka przyciąga piękną przyrodą i pustymi szlakami FB Młyn w Przesiece
Mieszkańcy wsi, którą rozreklamowała Doda teledyskiem, kręconym przy wodospadzie Podgórnej, są pełni obaw, że piękną przyrodę będą wkrótce oglądać tylko na teledyskach lub pocztówkach. Jak tak dalej pójdzie, to natura przegra bowiem z deweloperami, hotelarzami i marketami. Ich zdaniem taki duży biznes turystyczny chce wpuścić do wioski wójt gminy Podgórzyn. - Tak wynika z projektu Studium zagospodarowania przestrzennego dla Przesieki, który właśnie jest opracowywany — tłumaczą mieszkańcy. I zapowiadają, że na te zmiany się nie zgodzą.

Spis treści

Zadepczą szlak przy wodospadzie Podgórnej?

Pytań o przyszłość Przesieki jest mnóstwo. I tych konkretnych o drogi, wysokość dopuszczalnej zabudowy czy parkingi, jak i tych bardziej ogólnych, dotyczących kierunku w jakim ma zmierzać rozwój wsi.

Na żadne nie dostaliśmy odpowiedzi

– mówi Michał Ciesielski, jeden z mieszkańców, którzy 18 listopada 2022 stawili się w urzędzie gminy Podgórzyn, by podyskutować nad projektem Studium zagospodarowania przestrzennego dla Przesieki.

Odeszli z kwitkiem. Dlaczego?

Na spotkaniu, które zaplanowano 18 listopada w Urzędzie Gminy Podgórzyn, nie było nikogo decyzyjnego, ani wójta, ani wicewójta. A liczyliśmy na prawdziwą i rzetelną dyskusję, jak będzie wyglądać nasza wieś za 5 -10 i więcej lat.

- relacjonuje pan Michał.

Ta „dyskusja” to jakieś kpiny. Zwołana na godz. 10.00 w dzień powszedni, co już znacznie ograniczyło udział wielu osób. I jeszcze do tego nieobecność władz samorządowych. To przelało czarę goryczy

- dodaje Michał Ciesielski.

W tej sytuacji zgromadzeni przegłosowali wniosek o ponowne zorganizowanie dyskusji w dogodnym dla mieszkańców terminie i uczestnictwo w niej osób decyzyjnych. Potem wyszli z sali.
Gwoli prawdy. Zostało kilka osób. Przepisy nie określają, ile ich musi być, by stwierdzić, że odbyła się dyskusja nad Studium. Więc formalnie wszystko jest w porządku.
Mieszkańcy, którzy 18.11 2022 roku przyszli do urzędu mówią, jednak że czują się zlekceważeni przez samorządowców.

Dokument ważny dla przyszłości Przesieki. Czy pozostanie górską miejscowością?

Projekt Studium zagospodarowania przestrzennego dla Przesieki został w listopadzie wyłożony po raz drugi. Uwzględnia część uwag złożonych przez mieszkańców w lutym 2022 roku. Już wówczas zarysowały się różnice zdań między propozycjami wójta a części mieszkańców.

Dla nich to sprawy zasadniczej wagi. Decyzje zaważą na przyszłym charakterze miejscowości. Do tej pory znana była z rodzinnej turystyki, morsowania w wodospadzie Podgórnej, spacerów do Borowic i dalej na Odrodzenie. Tłumów tu nigdy nie było.

Przesieka
Zima w Przesiece ma niepowtarzalny urokMichał Ciesielski

Ludzi przyciągnął tu spokój, czyste powietrze, piękne widoki, zielone otoczenie. Nie chcemy, by rozwój Przesieki szedł w kierunku budowy wysokich domów, szerokich dróg i dużych sklepów. Uciekliśmy od tego, przeprowadzając się tutaj z dużych miast

– tłumaczy Kamila Czerwoniak

Jak Doda rozsławiła Przesiekę czytaj tutaj

Nie chcą, by Przesieka zamieniła się w kurort

Jakie obawy mają mieszkańcy

  • Powstaną w Przesiece duże sklepy
  • Będzie zielone światło do budowy deweloperskich
  • Wąskie drogi górskie nie są bezpieczne dla dużego ruchu aut
  • Wzrost liczby mieszkańców i przyjezdnych może nie udźwignąć sieć kanalizacyjna i wodociągowa.
  • Wymieszanie ze sobą zabudowy mieszkaniowej, hoteli, parkingów, gastronomii spowoduje chaos

Po pierwszym wyłożeniu projektu Studium w społecznej uwadze mieszkańcy podkreślali, że ich zdaniem

w nieudolny sposób przekształca on wieś w przeinwestowane turystycznie małe miasto, nie zapewniając mieszkańcom podstawowych funkcji.

Przesieka
Ma morsowanie do wodospadu Podgórnej w Przesiece przyjeżdżają ludzie z całej PolskiMarcin Oliva Soto

Ludzie pisali, że są przeciwni poszerzeniu ulic gminnych i wewnętrznych do minimum 10 metrów. Uważają, że zniszczy to charakter miejscowości, utrudni ruch pieszy i zwiększy ruch samochodowy. Podobnych uwag było więcej. Jak wyjaśnia Michał Ciesielski, niektóre zostały uwzględnione, inne wcale. Jest urbanistą, więc wie dobrze, jakie zmiany wiążą się z propozycjami zapisanymi w projekcie. Zapewnia, że mieszkańcy nie odpuszczą.

Chcielibyśmy rozmowy z wójtem o tym, w jakim kierunku zmierza rozwój Przesieki. To podstawowa sprawa

– podkreśla pan Michał w imieniu mieszkańców.

Wójt Mirosław Kalata jest gotowy do rozmów

Wójt gminy Podgórzyn Mirosław Kalata podkreśla, że działa zgodnie z przepisami. Nie mógł być 18 listopada na dyskusji nad projektem Studium, bo musiał wraz z wicewójtem pilnie wyjechać do Wrocławia. Na spotkaniu była pani projektant oraz gminni urzędnicy.

Dlaczego spotkanie zwołano o godz. 10.00, gdy większości mieszkańców nie ma na miejscu?

Spotkanie odbyło się w godzinach pracy urzędu – wyjaśnia krótko wójt.

Mieszkańcy twierdzą, że celowo ich unika...

Jestem gotowy do merytorycznej dyskusji o przyszłości Przesieki. W spokojnej rozmowie, bez emocji, krzyków i zarzutów.

- podkreśla Mirosław Kalata

Na razie jest nerwowo. A po 18 listopada jeszcze bardziej.

Dlaczego trzeba zmienić Studium zagospodarowania przestrzennego w Przesiece?

Obecne studium zagospodarowania przestrzennego ma już ponad 20 lat i trzeba wprowadzić całkowite zmiany. Dłużej z tym nie można było czekać, bo gmina chce się rozwijać turystycznie.
Wójt podtrzymuje stwierdzenia, że jest spora liczba osób, którzy chcieliby wybudować się w Przesiece i trzeba im to umożliwić.

Gmina musi zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców, a to oznacza między innymi szersze drogi w Przesiece – dodaje wójt. W wielu miejscach jest tak, że nie wyminą się dwa samochody. Może kiedyś dojść do nieszczęścia, gdy strażacy czy pogotowie nie będą mogli dojechać

–przestrzega Mirosław Kalata.

Uwagi do Studium można zgłaszać do 12 grudnia 2022.

Projekt zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Podgórzyn dla terenu obrębu Przesieka wraz z prognozą oddziaływania na środowisko ujrzał światło dzienne w grudniu ubiegłego roku. Termin wnoszenia uwag mijał 10 lutego. Cześć uwag uwzględniono. Drugie wyłożenie projektu Studium odbyło się 18 listopada 2022 roku. Uwagi można zgłaszać do 12 grudnia 2022 roku.

Do najnowszej wersji projektu zostanie przygotowana społeczna uwaga, którą będzie można podpisać. Uwagę do poprzedniej wersji projektu podpisało kilkaset osób

-zapewnia Michał Ciesielski w imieniu mieszkańców Przesieki.

Zobacz, gdzie leży Przesieka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto