Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym był Kobiecy Obóz Służby Pracy i dlaczego działał w Jeleniej Górze?

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Obóz Służby Pracy, czyli Reichsarbeitsdienst (RAD) była organizacją nazistowskiego systemu i działał niemal w każdym większym mieście. Początkowo do organizacji przyjmowano tylko chętnych, ale z czasem, w wyniku ustawy z 1935 roku, służba w RAD stała się obowiązkowa. Młodzież musiała świadczyć na rzecz niemieckiego państwa półroczną pracę, m.in. w leśnictwie i rolnictwie, ale również przy budowie dróg i autostrad. Organizacja początkowo skupiała tylko młodych chłopców, z czasem zaczęły powstawać również kobiece oddziały. Jeden z nich ulokowany był w dzielnicy Sobieszów.

Służba Pracy Rzeszy miała kształcić w niemieckiej młodzieży postawy narodowego socjalizmu, w tym wspólnoty i etyki pracy. Odbycie "służby" w obozie było, m.in. warunkiem uzyskania zgody na podjęcie studiów wyższych. RAD tworzyli młodzi mężczyźni w wieku od 18 do 25 lat, a od 4 września 1939 także kobiety.

Po wybuchu II wojny światowej członkowie Reichsarbeitsdienst wykonywali głównie prace na rzecz Wehrmachtu, a samą organizację zaczęto traktować jako "głównego pomocniczego" Wehrmachtu. W latach wojennych RAD zajmował się budowaniem umocnień i okopów.

Obóz Służby Pracy

Kobieca służba spełniała różne funkcje głównie w rolnictwie. W czasie wojny członkinie organizacji uzupełniały pomoc medyczną oraz pracowały w charakterze telefonistek lub sekretarek. Pomagały także w urzędach i biurach. Deficyt siły roboczej, ale i rosnące problemy gospodarcze sprawiły, że czas obowiązkowej służby kobiet wydłużono do 18 miesięcy.

Podczas służby junaczki były zakwaterowane w przygotowanych dla nich obozach. Charakterystyczne drewniane baraki znajdowały się na terenie całej Rzeszy, a w samym obozie obowiązywały zhierarchizowane struktury. Jej członkom przyznawano określone stopnie, które znajdowały swoje odzwierciedlenie na przyszywanych do mundurów oznaczeniach. Reichsarbeitsführer, na której czele stał Konstantin Hierl istniała w latach 1933–1945.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto