Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: jest bonifikata dla dąbrowian za zamianę użytkowania wieczystego we własność. Ile zapłacimy?

PAS
mat. UM DG
W Dąbrowie Górniczej będzie można skorzystać z bonifikaty przy opłacie za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Uchwałę w tej sprawie podjęła na ostatniej sesji Rada Miejska.

W zeszłym roku została uchwalona ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Mówi m.in. o tym, że po zapłacie 20-krotności rocznej opłaty od użytkowania, użytkownik stanie się właścicielem gruntu. Ustawa daje też możliwość samorządom na stosowanie bonifikat przy jednorazowej wpłacie danej kwoty.

Dąbrowscy radni, na wniosek prezydenta miasta, na sesji 23 stycznia zdecydowali o wysokości bonifikat:

1) 60% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie;
2) 50% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu
3) 40% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu;
4) 30% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu;
5) 20% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu;
6) 10% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu.

Radny klubu Prawa i Sprawiedliwości, Grzegorz Jaszczura, zgłosił poprawkę do zaproponowanego projektu uchwały, która miała uwzględniać wyższe bonifikaty, dostosowując jej stawkę do poziomu, jaki został przyjęty m.in. w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu. Zaproponował, by bonifikata wynosiła 98 procent. Ta poprawka została jednak odrzucona stosunkiem głosów 8 za do 17 przeciw. Problemem przy zmianach zdaniem radcy prawnego UM w Dąbrowie Górniczej mógłby być fakt, że zaproponowane przez miasto stawki zostały skonsultowane z Urzędem Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Jeśli miałyby być więc zmienione, to trzeba byłoby je ponownie poddać konsultacji z UOKiK. Gdyby tak się nie stało cała uchwała rady miejskiej mogłaby zostać odrzucona przez nadzór prawny wojewody śląskiego. Innym argumentem za przyjęciem propozycji władz miasta miało być to, że podobne maksymalne wartości bonifikat zostały zastosowane w takich miastach jak Sosnowiec, Czeladź, Mysłowice, Zawiercie.

Ostatecznie za zaproponowanymi przez miasto bonifikatami zagłosowało 24 radnych, a przeciwny takiej pomocy był jedynie radny Edward Bober.

Wszyscy użytkownicy wieczyści gruntów otrzymają z Urzędu Miejskiego zaświadczenie potwierdzające przekształcenie, sami nie muszą o nie występować. Na jego podstawie będą mogli skorzystać z bonifikaty.
Warunkiem jej udzielenia jest brak zaległości z tytułu opłat rocznych związanych z użytkowaniem wieczystym. W przypadku zaległości, zniżka będzie uwzględniona po ich uregulowaniu.

W Dąbrowie Górniczej jest ok. 25 tys. użytkowników wieczystych gruntów, na których stoją budynki mieszkalne. Ci, którzy do 31 marca br. nie otrzymają zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie, powinni wnieść roczną opłatę za użytkowanie. Jeżeli po otrzymaniu zaświadczenia będą chcieli skorzystać ze zniżki, należność zostanie pomniejszona o kwotę wpłaconą za 2019 rok.

Bonifikaty dotyczą też nieruchomości mieszkalnych, na których prowadzona jest działalność gospodarcza. W takich przypadkach ich udzielenie nastąpi z uwzględnieniem przepisów o pomocy publicznej de minimis.
Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto