Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawna rozlewnia wody mineralnej "Marysieńka" w Cieplicach czeka na kupca. Tu może być hotel lub gościniec

Alina Gierak
Alina Gierak
Zabytkowy budynek jest wystawiony na sprzedaż. Jest w doskonałej lokalizacji w Cieplicach.
Zabytkowy budynek jest wystawiony na sprzedaż. Jest w doskonałej lokalizacji w Cieplicach. OTODOM
Dawna rozlewnia wody mineralnej "Marysieńka", znajdująca się w centrum uzdrowiska Cieplice, mogłaby być luksusowym hotelem lub gościńcem z pokojami i restauracją. Tymczasem od dawna popada w ruinę. Budynek został wystawiony na sprzedaż. Za ile?

"Czerwony Dom" po rozlewni to cenny zabytek, ale w ruinie

Przyszły kupiec za budynek po rozlewni wody mineralnej "Marysieńka" przy ulicy Piotra Ściegiennego w Jeleniej Górze-Cieplicach musi wyłożyć 2 mln 880 tysięcy złotych.

Zobacz gdzie to jest

Kupca czeka ponadto kosztowny remont nieruchomości pochodzącej z II połowy XVI wieku i wpisanej do rejestru zabytków. Budynek ma prywatnego właściciela, który zdołał kilka lat temu wyremontować dach. Potem nic tu się nie działo.

Obiekt zwany "Czerwonym Domem" popadał w ruinę. Sąsiadujące z nim Uzdrowisko Cieplice umieściło nawet tablicę z informacją, że to nie ono jest właścicielem budynku.

Znakomita lokalizacja

Za kupnem budynku przy ul. Piotrra Ściegiennego przemawia znakomita lokalizacja. Budynek o powierzchni 780 metrów kwadratowych, znajdujący się przy Uzdrowisku Cieplice, zaraz przy hotelu "Długi Dom" w Cieplicach, położony jest w samym sercu uzdrowiska, tuż obok Domu Zdrojowego. Przy budynku znajdują się mały ogród oraz tężnie.

Przyszły kupiec powinien dysponować kwotą co najmniej 2 mln 880 tys. złotych.

Dla nowego nabywcy istnieje możliwość wzięcia dotacji i dofinansowania ze środków unijnych oraz wojewódzkiego urząd ochrony zabytków.

- podkreśla agent biura nieruchomości.

Zabytkowa budowla

Czerwony Dom" zamyka północną część dziedzińca gospodarczego zabudowań klasztornych. Zbudowany został w latach 1582-1589.Styl dojrzały barok z reliktami późnego renesansu, był w kolejnych latach przebudowywany. Około połowy XIX w. kamienne portale fasady, około 1930 r. przekształcenie otworów okiennych, remont elewacji i częściowe przekształcenie wnętrz, wtedy także sufity z fasetą oraz niektóre sklepienia zastąpiono płaskimi stropami z podsufitką. Po 1945 roku portal fasady został przekształcony na okno, elewacja frontowa wielokrotnie malowana zatraciła w partiach wystroju głębokość reliefu.

Dach budynku jest po kapitalnym remoncie i pokryty został wysokiej jakości grafitową karpiówką.

Do 1810 roku budynek był własnością klasztorną. Od 1810 do 1945 roku przeszedł w ręce rodziny Schaffgotschów. W 1830 r. w budynku założono urząd lekarza zdrojowego, w II połowie XIX wieku była tu łaźnia lecznicza przy źródle Ludwika oraz hrabiowskie biuro zarządu uzdrowiska. Około 1930 r. urządzono w budynku muzeum ornitologiczne.

[na podstawie Studium konserwatorskiego].

Tężnie, piękny hotel, deptak i ... ruina

To nie pierwsza oferta sprzedaży budynku po dawnej rozlewni wody mineralnej "Marysieńka". Niestety, na razie nie pojawił się chętny. Szkoda, bo okolice zabytkowego budynku stają się coraz bardziej zadbane. Uzdrowisko wyremontowało "Długi Dom" i urządziło w nim luksusowy hotel. Tuż obok miasto urządziło tężnie solankowe i codziennie jest tu sporo kuracjuszy. Wkrótce w pobliżu powinna rozpocząć się budowa nowoczesnego hotelu. Niszczejący budynek będzie raził coraz bardziej...

O Cieplicach, uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry przeczytacie także tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto