Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata "Między miastem a regionem" w Muzeum Karkonoskim cieszyła się dużym zainteresowaniem

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Za nami pierwsza z cyklu debat o Dolnym Śląsku pn. "Między miastem a regionem", które organizuje Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” / Centrum Historii Zajezdnia przy współpracy z instytucjami kultury. Spotkanie w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze cieszyło się dużym zainteresowaniem.

W debacie wzięli udział:

  • prof. ucz. dr hab. Jacek Potocki - geograf specjalizujący się w temacie turystyki oraz gospodarki przestrzennej. Autor wielu opracowań dotyczących regionu Sudetów, w tym prac naukowych i krajoznawczych. Pracownik Katedry Zarządzania Strategicznego i Logistyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Członek Zarządu Głównego PTTK, a w latach 2017-2019 jego prezes.
  • prof. ucz. dr hab. Robert Klementowski - historyk i antropolog, pracownik Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Badacz historii gospodarczej, aparatu bezpieczeństwa oraz studiów nad pamięcią. Autor wielu książek dotyczących dziejów najnowszych Dolnego Śląska, m.in. kopalnictwa uranu w Kowarach.
  • dr Józef Zaprucki, prof. KANS - germanista, kulturoznawca, literaturoznawca, pracownik Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze. Tłumacz z j. niemieckiego, m.in. dzieł Fedora Sommera. Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląskiej e.V. (VSK).

Debatę poprowadził dr Marek Szajda - historyk, regionalista, pracownik Działu Naukowego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość". Autor prac dot. dziejów Jeleniej Góry i regionu Karkonoszy. Członek Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry i Karkonoskiego Towarzystwa Naukowego. Natomiast podsumowanie dyskusji było dziełem prof. dra hab. Przemysława Wiszewskiego - historyk, mediewista, badacz dziejów Śląska, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego, popularyzator historii. Autor wielu książek i artykułów dot. dziejów średniowiecznej Europy, w tym kwestii religijnych i etnicznych. Kierownik grantów badawczych w programach Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr w latach 2016-2020, a w okresie 2020-2022 rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Cieszę się z tej współpracy. Podobnie jak w ubiegłym roku, te debaty zaczynają się w Muzeum Karkonoskim. To dla nas niezwykle ważny projekt. Liczymy na kontynuację w latach późniejszych i wspólną publikację - powiedziała Julita Zaprucka, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

W trakcie dyskusji, głos zabierali zarówno prelegenci odpowiadający na pytania prowadzącego, jak i przybyli goście. Kolejne spotkania w ramach projektu zaplanowano w:

  • Muzeum Miedzi w Legnicy (20 marca),
  • Muzeum Porcelany w Wałbrzychu (13 kwietnia),
  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju (26 kwietnia),
  • Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu (21 maja).

Wydarzenie jest współorganizowane przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” / Centrum Historii Zajezdnia wraz z lokalnymi partnerami – instytucjami kultury. Cykl odbywa się we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Kolejami Dolnośląskimi.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto