Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Długa i bardzo zróżnicowana Czerwona Dolina Podgórza Karkonoskiego

Michał Woźniak
Czerwona Dolina leży w środkowej części Pogórza Karkonoskiego, pomiędzy Podgórzynem a Sosnówką. Jest to długa i bardzo zróżnicowana krajobrazowo dolina, podchodząca aż pod Przełęcz pod Czołem (dawniej Bierutowicka Przełęcz), choć nazwą Czerwona Dolina określa się na ogół tylko jej dolną część, głęboko wciętą i najmniej znaną. Jej dnem płynie potok Czerwonka, uchodzący przed Cieplicami do Podgórnej, chociaż niektóre źródła uważają go za jeden z dopływów Sośniaka, z którym łączy się w Zbiorniku Sosnówka, położonym poniżej Czerwonej Doliny.

Dolną część doliny zajmuje osada Czerwoniak, będąca przysiółkiem Sosnówki. Jest to malutka, zagubiona wśród lasów i gór miejscowość, o której mało kto słyszał. Dojechać do niej można jedynie wąską asfaltową dróżką. Wioska jest rzadko odwiedzana, co wynika z jej ustronnego położenia z dala od ważniejszych dróg i popularniejszych szlaków turystycznych. Prowadzi przez nią jedynie mało uczęszczany czarny szlak z Sosnówki do Przesieki.

Dawniej zarówno sam Czerwoniak, jak i jego okolice, były dużo chętniej odwiedzane. Świadczą o tym chociażby kamienne słupki – drogowskazy turystyczne, jakie do dzisiaj często można napotkać wokół miejscowości, a także gęsta sieć zachowanych, choć częściowo pozarastanych ścieżek w jej pobliżu. Obecnie przysiółek zamieszkuje zaledwie kilkadziesiąt osób, jednak w średniowieczu znajdowała się tu spora osada, która była jedną ze starszych i większych wsi w okolicy. Nosiła nazwę Bronysdorf i ciągnęła się niemal przez całą długość doliny. W 1412 r. wieś została zniszczona na skutek katastrofalnego oberwania chmury, a jej mieszkańcy przenieśli się do Sosnówki, Miłkowa i Karpacza.

Zobacz też: Największe atrakcje Wrocławia

Dzisiejszy Czerwoniak oraz położony w górnej części doliny Broniów to tylko skromne pozostałości po dawnej osadzie. Pomiędzy tymi dwoma przysiółkami znajduje się nad Czerwonką niewielka, tajemnicza polanka, na której podobno miało się dawniej znajdować centrum miejscowości. Chociaż szlaki turystyczne prowadzą tylko krótkimi fragmentami doliny, to jednak jest ona na tyle ciekawa, że warto ją poznać na całej długości. Jej dolny fragment jest głęboko wcięty, o stromych zboczach i zalesiony, w górnej części natomiast dolina rozszerza się, a potok płynie pośród łąk, na których leżą zabudowania Broniowa i Borowic. Na stokach pobliskich wzgórz rozlokowały się licznie także inne przysiółki, które dzisiaj stanowią część Sosnówki lub Podgórzyna, m.in. Gajniki, Raszków, Skiba i Polanka. Osady te są niewielkie, liczą na ogół kilka lub kilkanaście budynków, ale położone bardzo urokliwie na śródleśnych polanach, z zabudową pięknie wkomponowaną w górski krajobraz. Roztaczają się z nich ładne, nietypowe widoki na grzbiet Karkonoszy.

Dolny Śląsk na rowerze? Sprawdź TRASY ROWEROWE

Bocznym odgałęzieniem Czerwonej Doliny jest znacznie krótsza, dzika i ponura Zimna Dolina. Swą nazwę zawdzięcza specyficznemu mikroklimatowi, jaki w niej panuje. Można w niej znaleźć resztki grobli oddzielających dawne stawy, które podobno są pozostałością po istniejącej tu niegdyś hucie szkła. U wylotu Czerwonej Doliny znajduje się chyba największa, a na pewno najmłodsza atrakcja tej części Pogórza Karkonoskiego. Jest nią zbiornik Sosnówka, budowany przez kilkanaście lat. Jego powierzchnia liczy około 170 ha - jest to największe jezioro w Kotlinie Jeleniogórskiej. Choć na razie nie przewiduje się jego zagospodarowania rekreacyjnego, gdyż ma ono służyć niemal wyłącznie do gromadzenia wody pitnej dla Jeleniej Góry, to jednak jest ono już teraz sporą atrakcją turystyczną, przede wszystkim ze względu na malownicze usytuowanie i piękną panoramę Karkonoszy rozpościerającą się znad jego brzegów. Po południowej stronie jeziora jest ścieżka rowerowa, bardzo popularna zarówno wśród rowerzystów, jak i spacerowiczów. Ta widokowa leśna dróżka, dająca wgląd na taflę jeziora i położone za nią Wzgórza Łomnickie, godna jest szczególnego polecenia wszystkim tym, którzy zdecydują się odwiedzić Czerwoną Dolinę i jej okolice.

Baza noclegowa każdego turysty: Campingi i pola namiotowe, pensjonaty, schroniska

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto