Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolina Pałaców i Ogrodów stara się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Rafał Święcki
Dolina Pałaców i Ogrodów stara się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do Narodowego Instytutu Dziedzictwa trafił wniosek rozpatrzenie kandydatury doliny do umieszczenia na tzw. polskiej liście informacyjnej.

Kotlina Jeleniogórska może znaleźć się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów rozpoczęła oficjalne starania w tej sprawie.

- To pierwszy krok. Teraz czekamy na specjalistów z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którzy będą weryfikowali wniosek. Jeśli zostaniemy pozytywnie zweryfikowani, czeka nas procedura przed UNESCO – mówi Krzysztof Korzeń, dyrektor Fundacji Dolina Pałaców i Ogrodów.

Proces może potrwać do dwóch lat.

Dolina Pałaców i Ogrodów na liście UNESCO

Czy warto się starać się o umieszczenie na liście światowego dziedzictwa? Specjaliści przekonują, że daje to szansę na bardzo mocną promocję i eksploatację turystyczną. Przewodniki poświęcają najwięcej miejsca obiektom z listy.
– Niektórzy turyści jeżdżą po zabytkach z listy jak po sznurku. Rekomendacja UNESCO jest gwarancją najwyższej jakości – dodaje Korzeń.
Zabytki z listy mają też większe szanse na zainteresowanie władz i fundusze na remonty. UNESCO wymaga otoczenia ich specjalną opieką.
Wnioskiem fundacji Dolina Pałaców i Ogrodów zajmie się najpierw Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce, powołany przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ostatecznie decyzję o umieszczeniu na liście podejmuje Komitet Światowego Dziedzictwa, który składa się z przedstawicieli 21 krajów. O wpisaniu miejsca decyduje się w trakcie dorocznych sesji.

Dolina Pałaców i Ogrodów

Od 6 lat Kotlina Jeleniogórska jest parkiem kulturowym, a w 2011 roku zastała uznana przez Krajową Radę Ochrony Zabytków za pomnik historii. To szczególna forma ochrony najcenniejszych zabytków w Polsce.
- Nadanie tego statusu pozwala ubiegać się o wpisanie pałaców i parków na listę światowego dziedzictwa UNESCO – tłumaczy Krzysztof Korzeń.
Pomnikiem historii zostało 11 zespołów parkowo -pałacowych. Są to: zespół pałacowo-parkowy „Paulinum” w Jeleniej Górze, zespół pałacowo-parkowy Schaffgotschów w Cieplicach oraz pałace i ogrody w Karpnikach, Bukowcu, Kowarach, Łomnicy, Mysłakowicach, Staniszowie Górnym, Wojanowie i Bobrowie.
Obecnie, dziewięć z nich znajduje się w posiadaniu właścicieli prywatnych, a dwa- stanowią budynki użyteczności publicznej. Większość została już gruntownie odnowiona i od dawna są atrakcjami turystycznymi przyciągającymi tłumy.
Niewielki obszar wokół Jeleniej Góry jest wyjątkowo zasobny w rezydencje arystokratyczne. Większość powstała w XIX w. Były to letnie rezydencje wielu pruskich rodów i rodziny królewskiej. W sumie jest tu ich ponad 20. Kilka lat temu parkami i pałacami zachwycali się specjaliści z Międzynarodowej Rady Zabytków i Zespołów Zabytków (ICOMOS). To m.in. ci ludzie decydują, które obiekty, po oględzinach, znajdą się w elitarnym towarzystwie, najcenniejszych światowych zabytków.

Obecnie na liście UNESCO znajduje się 14 obiektów z Polski.

Jest to: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Auschwitz-Birkenau, Puszcza Białowieska,
Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu, Średniowieczny zespół miejski Torunia, Zamek krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Drewniane kościoły południowej Małopolski, Park Mużakowski, Hala Stulecia we Wrocławiu, Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto