Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej to ponad 200 miejsc noclegowych i dogodne warunki dla sportowców. Inwestycja na finiszu

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Jeden z największych ośrodków narciarstwa biegowego i biathlonu w Europie powstaje na Polanie Jakuszyckiej, niecałe 9 km od Szklarskiej Poręby. Inwestycja zakrojona na szeroką skalę jest prawie na wykończeniu. Zobaczcie, jak wygląda od środka!

Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska tworzy wygodne, dostępne, dobrze skomunikowane zaplecze dla wszystkich pasjonatów sportu i chętnych, by odwiedzić dolnośląskie góry. To będzie miejsce dostępne, które zapewni lepsze warunki tym, którzy przyjeżdżają tu od wielu lat, jak i bez wątpienia przyciągnie nowych gości. Równie dobrze ma się czuć tutaj ten, który przyjedzie na Polanę z własnym termosem i kanapkami na kilka godzin, jak i ten, kto przyjedzie tu na kilka dni i skorzysta z pełnej oferty hotelu, SPA, restauracji.

Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej

Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej to ponad 200 miejsc noclegowych. Po połowie: w wysokim standardzie hotelowym i hostelowym w przystępnej cenie. Na miejsce można dojechać wygodnie pociągiem, wypożyczyć potrzebny sprzęt, skorzystać z szatni, przechowalni nart, z zaplecza gastronomicznego i bezpiecznie wrócić koleją do domu.

- DCS stworzy także dogodne warunki dla sportowców – zawodowców różnych dyscyplin, którzy będą tutaj mogli się przygotowywać do startów. Chodzi o zwiększenie szans naszego regionu i kraju na wychowanie kolejnych olimpijczyków i polskie i dolnośląskie medale. Trudne warunki być może hartują przyszłych mistrzów, ale odpowiednia infrastruktura, zaplecze, obiekty i ich dostępność pozwalają wychować zawodnika i zwiększają szansę na sukcesy. - informuje Maciej Klóska, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki.

Na miejscu dostępne będą siłownie, centrum odnowy, sauny, basen rekreacyjny, ale też liczne pomieszczenia działające w warunkach hipoksji, czyli obniżonej zawartości tlenu w powietrzu. To może m.in. symulować wysiłek na dużych wysokościach i pomagać w pracy nad wydolnością organizmu. Zainstalowane zostaną także specjalistyczne trenażery do treningu biegów narciarskich.

- Jest to jeden z nielicznych obiektów w Europie, który łączy w sobie funkcje przeznaczone dla sportu amatorskiego i zawodowego, który jednocześnie na swoim terenie ma peron kolejowy. Odległość od peronu do tras narciarskich to kilkadziesiąt kroków. Podobne ośrodki, z których czerpano inspirację, najbliżej są, według naszej wiedzy, we Włoszech, Finlandii i Norwegii - dodaje Maciej Klóska

.

Czy Jakuszyce mają szansę stać się zimową stolicą Polski?

DCS na Polanie Jakuszyckiej to nowoczesny, przestronny stadion zimowy i strzelnica biatlonowa, przylegające do budynku głównego, w którym znajduje się całe zaplecze do organizacji zawodów, pomieszczenia do pomiaru czasu, jury, spikera, smarowalnie i szatnie. Do tego miejsca hotelowe i hostelowe, pozwalające przyjmować zarówno grupy zorganizowane (np. ekipy sportowe), jak i turystów indywidualnych.

Przy projektowaniu i planowaniu DCS korzystano z liczonej w dziesięciolecia tradycji masowego narciarstwa biegowego na tych terenach, w szczególności mówimy tu o Biegu Piastów. Miejsce to gościło także sport wyczynowy na najwyższym światowym poziomie – zarówno Puchary Świata w biegach, jak i zawody biathlonowe, biegi górskie, maratony rowerowe, czy biegi na orientację.

O przyznanie zawodów rangi międzynarodowej do światowych federacji, takich jak FIS i IBU, wnioskują krajowe związki sportowe. Zrobił to już m.in. Polski Związek Biathlonu. IBU przyznała kompleksowi na Polanie Jakuszyckiej zawody IBU Junior Cup, które odbędą się w styczniu 2024 roku. Będą to zawody testowe nowego obiektu. Certyfikacja obiektu przez IBU zaplanowana jest na rok 2023.

Jesteśmy w stałym kontakcie z PZN i będziemy prosili związek o to, by wystąpił do FIS o zawody najwyżej rangi. To może się stać po ustaleniu harmonogramu modernizacji tras do wymaganych przez światową federację norm. - informuje Maciej Klóska.

W listopadzie przedstawiciele PZN wizytowali Polanę Jakuszycką. Zarówno stadion jak i trasy otrzymały ponowną homologację. Trasy mieszczą się w krajowych normach, ale muszą być zmodernizowane, by móc gościć np. zawody Pucharu Świata. Sam stadion dostał pozytywną opinię. We wrześniu tego roku na Polanie Jakuszyckiej zaplanowane są Mistrzostwa Świata w Nordic Walking. To impreza, którą światowa federacja w tym sporcie przyznała nam za pośrednictwem Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking. Obiekt ten ma także duże zaplecze konferencyjne i halę sportową, co pozwala na organizowanie w tym miejscu wszelkiego rodzaju szkoleń, wydarzeń biznesowych i kulturalnych, jak również obsługiwania zorganizowanych grup turystycznych, które np. chciałyby tutaj przeprowadzić tygodniowe warsztaty jogi, treningi rowerowe, czy narciarskie.

Szklarska Poręba i Polana Jakuszycka to już teraz ważne miejsca na zimowej, i nie tylko, mapie Polski. Otwarcie ośrodka, który ma tak wiele funkcjonalności, przyciągnie nowych gości do tej części Dolnego Śląska.

Kiedy planowane jest otwarcie DCS?

Otwarcie ośrodka #naPolanie zaplanowano na czwarty kwartał tego roku, ale możliwe jest, że już we wrześniu odbędzie się testowe uruchomienie i przyjmiemy pierwszych gości. Wewnątrz prace zaawansowane są na około 95%. Na zewnątrz to około 75%, co w największej mierze wynika z tego, że przy zalegającym tutaj przez niemal pół roku śniegu, nie da się np. układać nawierzchni bitumicznych i układać chodników. Docelowego, trzyletniego czasu realizacji tak skomplikowanego obiektu, w tak trudnych warunkach terenowych, pogodowych i przed wszystkim w obliczu pandemii, nie należy traktować jako długiego lub odbiegającego od standardów.

Pandemia koronawirusa doprowadziła między innymi do zerwania łańcuchów dostaw materiałów, pojawiły się także poważne problemy z wykonawcami i dostępnością pracowników do pracy na budowie. To, co widać w skali mikro, gdy próbuje się teraz budować dom, czy remontować mieszkanie, ma jeszcze większe przełożenie na inwestycję o takiej skali. Gdyby zaczynać ją dzisiaj, byłaby znacząco droższa. - dodaje Maciej Klóska.

Pierwsze dwa lata inwestycji to także wyjątkowo, nawet jak na standardy Polany Jakuszyckiej, trudne warunki zimowe w trakcie prac w niezadaszonych jeszcze budynkach. Okno pogodowe na prace na zewnątrz jest tutaj niezwykle krótkie. Tutejszy mikroklimat jest zbliżony do takiego, który panuje na 1500 n.p.m. Dodatkowo, w trakcie inwestycji została ona dofinansowana z pieniędzy unijnych, dzięki czemu można było dodać do obiektu laboratorium sportowe, system hipoksyjny i hiperoksyjny, nowe siłownie, pomieszczenia z trenażerami oraz pomieszczenia Interaktywnego Centrum Sportowego, które z całą pewnością wzbogacą wartość sportową obiektu.

Generalny wykonawca sukcesywnie zgłasza kolejne etapy prac i są one weryfikowane pod względem jakości wykonania i zgodności z projektem przez Inżyniera Kontraktu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto