Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Doula: konieczność czy fanaberia?

abcZdrowie.pl
by Chris Winters / CC BY 2.0 (flickr)
Jesteś w ciąży? Boisz się porodu? Dowiedz się, z czyich usług możesz skorzystać, aby dobrze wspominać narodziny swojego dziecka.

Kim jest doula? W Polsce praca douli nie jest szeroko znana, chociaż samo pojęcie po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych pojawiło się już pod koniec lat 60. w książce Dany’ego Raphaela. Sam wyraz doula pochodzi z języka greckiego, w którym pierwotnie oznaczał służącą, jednak z czasem zaczęto tak określać doświadczoną macierzyństwem kobietę, która wspiera matkę przy porodzie, karmieniu i opiece nad dzieckiem.

Cechy idealnej douli

Idealna doula powinna mieć przede wszystkim pozytywne wspomnienia związane z własnym porodem. Doulą nie może zostać kobieta, która nigdy nie rodziła, ani ta, której poród kojarzy się z traumatycznymi przeżyciami. Wynika to z faktu, że wiele kobiet w ciąży bardzo boi się przyszłego porodu. Doula musi wtedy je uspokoić i przekazać swoje pozytywne wspomnienia z nim związane. Powinna być opanowaną osobą, która w najtrudniejszych momentach uspokoi rodzącą i nie zemdleje na widok krwi. Z tym wiąże się też kolejna cecha idealnej douli. Przebieg i wygląd porodu nie może być dla niej obcy. Towarzysząc młodej matce, musi być świadoma kolejnych faz porodu, aby nie były dla niej zaskoczeniem. Doula powinna też wiedzieć, w jaki sposób pomóc matce przy dolegliwościach porodowych, jak w naturalny sposób uśmierzyć ból porodowy czy jak pomóc jej świadomie oddychać. Ważne jest także to, aby doula potrafiła nawiązać przyjacielską więź nie tylko z przyszłą matką, lecz także z przyszłym ojcem. Jemu też musi służyć radą, zrozumieniem, opanowaniem i cierpliwością.

Korzyści z obecności douli

Doula nie jest obecna jedynie przez czas porodu. Zależnie od umowy może świadczyć swoje usługi w trakcie spotkań przed porodem, pomóc w opracowaniu planu porodowego, ale zapewnia też wsparcie telefoniczne lub mailowe w razie wątpliwości przyszłych rodziców. W czasie „okołoporodowym” doula musi być w ciągłej gotowości na ewentualne rozwiązanie, a w początkowych fazach porodu ma wspierać rodziców w domu. Po samym porodzie doula zobowiązuje się do odwiedzin swoich podopiecznych w trakcie połogu, pomocy przy niemowlęciu, karmieniu, przewijaniu i pielęgnacji. Największe jednak korzyści płynął z obecności douli przy samym przebiegu porodu. Uważa się, że z jej pomocą czas trwania porodu znacznie się skraca, a dolegliwości rodzącej znacznie się zmniejszają. Rzadziej też kobiety decydują się na zastosowanie środków przeciwbólowych, ponieważ doula uczy, jak radzić sobie ze skurczami. Częściej też zdarzają się porody naturalne, a co za tym idzie, rzadziej występują cesarskie cięcia.

Czy warto?

Zastanawiając się nad obecnością douli w tak ważnym doświadczeniu dla kobiety, jakim jest ciąża i poród, należy przede wszystkim pamiętać, że doula absolutnie nie ma na celu zastąpienia położnej przy porodzie z medycznego punktu widzenia. Oczywiście, niezbędne jest, aby posiadała wiedzę na temat porodu i jego przebiegu, ale występuje wtedy tylko jako wsparcie emocjonalne rodzącej. Musi zadbać o komfort swojej podopiecznej, poświęcić jej swój czas i uwagę. Podobnie jak w przypadku położnej, doula nie może zastąpić osoby męża czy partnera. Ma być wsparciem także dla mężczyzny, który nie zawsze radzi sobie z sytuacją, w której znajduje się jego partnerka. Status douli nie jest w Polsce szeroko znany. Dopiero w 2008 roku pierwsze polskie miasta umożliwiły rodzącym korzystanie z ich pomocy.

Rozważając skorzystanie z pomocy douli, trzeba koniecznie przeanalizować wszelkie za i przeciw. Zastanowić się, czy obecność obcej – bądź co bądź – osoby, nie będzie dla nas krępująca i czy będziemy miały do niej pełne zaufanie. Warto wiedzieć też o tym, że doulą może zostać każda kobieta z naszego otoczenia, która ma już za sobą poród. Może to być nasza matka, siostra, ciotka czy babcia – ważne, aby była to osoba, którą darzymy zaufaniem i w obecności której czujemy się pewnie i komfortowo.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto