Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa nowe jelonki mają już imiona. Do szlaku jelonków dołączyły "Antoś" i "Bolko III". Gdzie się znajdują i skąd te imiona?

Alina Gierak
Alina Gierak
Jelonek Bolko III stoi przy pętli autobusu nr 7 w Jeleniej Górze -Sobieszowie
Jelonek Bolko III stoi przy pętli autobusu nr 7 w Jeleniej Górze -Sobieszowie UM Jelnia Góra
Szlak jelonków, rzeźb które stoją w różnych miejscach Jeleniej Góry, powiększa się. Właśnie dwa nowe jelonki otrzymały imiona i dołączyły do listy. Szlak Jelonków liczy 12 rzeźb. Wielu turystów wędrując od jednej do drugiej, zwiedza miasto.

Jelonek Bolko III w Sobieszowie

Jelonek, który stanął w Jeleniej - Górze Sobieszowie nazywa się Bolko III. Tak zadecydowali mieszkańcy w głosowaniu. Jelonek stanął przy wjeździe na teren budynku Karkonoskiego Parku Narodowego, przy przystanku autobusowym (pętla linii nr 7). Figurka przedstawia jelonka jako walecznego rycerza przy zamku Chojnik.

Wśród propozycji imion dla jelonka były między innymi: Chojnuś, Chojniczek Pętliczek, Chojniczanek. Wygrał Bolko III.
Bolko III był drugim pod względem starszeństwa synem księcia opolskiego Bolka II i świdnickiej księżniczki Elżbiety. Po śmierci ojca w 1356 roku znalazł się pod dużym wpływem starszego brata Władysława Opolczyka, który sprawował w księstwie opolskim właściwe rządy. Samodzielnym księciem Bolko III został dopiero około 1370 roku, kiedy po śmierci stryja Alberta odziedziczył księstwo strzeleckie. Nie odegrał jednak praktycznie żadnej roli politycznej. Większą część swojego życia spędził na dworze Karola IV w Pradze i Ludwika Węgierskiego w Budzie. Uczestniczył w 1355 roku w wyprawie Karola IV po koronę cesarska do Rzymu, w 1365 roku w podróży Luksemburga do Awinionu, zaś w 1377 roku razem z Ludwikiem Węgierskim i Władysławem Opolczykiem w zbrojnej wyprawie na Bełz. ( wg. Karol Piotrowicz: Bolesław (Bolko) III)

Jelonek Antoś przy MZK

Przy siedzibie jeleniogórskiego przewoźnika przy ul. Wolności stanął jelonek Antoś. Wykonał go Jakub Wygnański (na zdjęciu z rodzicami), zdolny uczeń 4 klasy Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze. Jakub jest autorem projektu rzeźby oraz sam wykonał rzeźbę po odlew.
Antoś upamiętnia Antoniego Mazurkiewicza, kultowego "kanara" w MZK, który cieszył się ogromnym szacunkiem i popularnością.

Antoniemu Mazurkiewiczowi przypisuje się dziesiątki anegdot, w dodatku z ogromnym prawdopodobieństwem można uznać, że – biorąc pod uwagę jego charakter – są prawdziwe i oddają jego stosunek do pracy. Po pierwsze – starał się unikać nakładania mandatów, a zamiast tego raczej zawstydzać pasażera bez biletu, który po takiej "lekcji" nigdy już nie myślał o jeździe na gapę. – Gdzie to pan pracuje? – perorował głośno "na cały tramwaj/autobus". A kiedy usłyszał, że w Fampie czy w Celwiskozie, to dopowiadał, też głośno: - To tak marnie tam płacą, że na bilet nie wystarcza? Będę musiał zadzwonić do dyrektora czy kadr, bo to taka bida, że strach... Zaczerwieniony pasażer najchętniej zapłaciłby pięć razy za bilet, byle tego nie słuchać, ale... kara musiała być

-pisze o nim Cezary Wiklik w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej.

O innych jeleniogórskich jelonkach czytaj tutaj

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto