Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie Warszawy. Czy po drugiej stronie Wisły jest inny świat?

red
Dwie Warszawy. Czy po drugiej stronie Wisły jest inny świat?
Dwie Warszawy. Czy po drugiej stronie Wisły jest inny świat? Piotr Smoliński
Część mieszkańców stolicy jak ognia boi się przejeżdżać przez stołeczne mosty. Dotyczy to nie tylko osób ze Śródmieścia czy Mokotowa, ale także warszawiaków z Pragi czy Targówka. Czy Warszawa dalej jest podzielona?

Bedeker Praski opisuje pewną historię, która zdarzyła się na początku lat 60. Niejaki Walenty Miliński pośliznął się i złamał nogę. Stało się to w spokojnym miejscu, na rogu Kruczej i Nowogrodzkiej. Na prostej drodze i w dodatku w samo południe. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, co Walenty powiedział na pogotowiu. „Całe życie mieszkam na Pradze. Chodzę po nocy i po dziurach, a nigdy mi nic. Jezu, raz na rok idę na tamtą stronę i zawsze jakieś nieszczęście!”

Od tej historii minęło już niemal pół wieku. Warszawa znacznie się zmieniła, większość dziurawych dróg odremontowano. Mimo tego, część mieszkańców stolicy dalej dzieli miasto na lewobrzeżną i prawobrzeżną stronę. Istnieje nawet powiedzenie, że „Warszawę od Pragi dzieli Wisła, lecz nie łączą mosty”.

Różnice widzimy patrząc na podstawowe rzeczy. Przykładowo wynajęcie mieszkania na Pradze, Targówku, nie mówiąc już o Białołęce, jest dużo tańsze niż powiedzmy na Mokotowie, Ursynowie czy Bemowie. Nierówności dostrzegamy także patrząc na sieć tramwajową, kolejową, a nawet metro - choć to powoli się zmienia. Według popularnego mitu Praga jest najniebezpieczniejszą dzielnicą Warszawy, gdzie lepiej nie zapuszczać się po zmroku. Ma się to nijak do rzeczywistości. Według policyjnych statystyk w ubiegłym roku najwięcej groźnych sytuacji zdarzyło się w Śródmieściu aż 9,5 tys. Łącznie na Pradze Północ i Południe w 2014 roku zanotowano 8,4 tys. przestępstw. Trzeba jednak pamiętać, że te dzielnice zamieszkuje dwa razy więcej osób niż wspomniane Śródmieście.

Stereotypy, które utrwalają podział miasta, znajdziemy także w internetowych viralach. Pewien czas temu żartobliwa mapa Warszawy, pokazująca z czym kojarzą się poszczególne dzielnice, robiła furorę w sieci. Prawej części miasta przypadły następujące określenia: „Tutaj nikt nie mieszka” - to Białołęka, „Starzy ludzie” - Targówek, „Wpie***” - Praga Północ, „Dobra Praga” - Praga Południe”, „Tanie mieszkania” - Rembertów, „Brooklin” Wawer i „To nie jest Warszawa” - Wesoła. Po tej stronie rzeki jest zatem niebezpiecznie, mieszkają tam starzy ludzie a mieszkania są tańsze.


Co ciekawe, także urzędnicy podnoszą ten temat do rangi argumentu w sprawie większego dofinansowania niektórych dzielnic. W raporcie GUS-u z 2007 roku możemy przeczytać: „Prawobrzeżna Warszawa długo była uznawana za odrębną, gorszą (część) niż Pańsko – mieszczański lewy brzeg. Zawsze była tu gorsza zabudowa, mniej wyspecjalizowanego przemysłu, więcej ciężkich i brudnych zakładów pracy pracujących na potrzeby lewego brzegu.” Oczywiście w dalszej części tekstu czytamy o koniecznościach zmian. Ważne jest jednak to, że w świadomości społecznej Praga, czy cała prawa część stolicy uchodziła za osobną część miasta.

Coraz częściej turyści i mieszkańcy zapuszczają się na Targową, Bazar Różyckiego, by poczuć klimat przedwojennej stolicy. - Obecnie na prawy brzeg udajemy się po autentyczność, po ślady dawnej Warszawy, a także po lokalność - tłumaczy Katarzyna Kuzko - Zwierz z Muzeum Warszawskiej Pragi. - Ta dzielnica zawsze stanowiła zaplecze. Jechało się tu po żywność, nielegalne dokumenty, płyty i ciuchy z Zachodu. Dlatego nasze muzeum stworzyło hasło: Wszystkie drogi prowadzą na Pragę - dodaje.

Dzisiaj Praga staje się coraz bardziej popularna. Powstają tu modne knajpki, rewitalizowane są kamienice i przestrzenie industrialne – co widać chociażby na przykładzie dawnej Fabryki Wódek Koneser. Na prawą część stolicy zajechało metro, a w planie jest rozbudowanie linii tramwajowej. Mimo tego, część mieszkańców nie chce przekraczać mostu i przejeżdżać na drugi brzeg. A wy, kochacie Pragę czy jej unikacie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto