Dziewięcioro kolarzy Stali Grudziądz na mistrzostwach

Sławomir Wojciechowski [email protected]
Mateusz Rudyk ze Stali został mistrzem Europy w sprincie mężczyzn U-23. W finale pokonał Sebastiena Vigiera z Francji. Brąz w tej konkurencji wywalczył Litwin Vasilijus Lendelis Fot. union europpene de cyclisme
Dziewięcioro kolarzy Stali Grudziądz reprezentowało nasz kraj w Mistrzostwach Europy Juniorów i Orlików (U-23) w Montichiari.

We Włoszech ze Stali, w różnych konkurencjach, startowali: Mateusz Lipa, Mateusz Rudyk, Piotr Stanisławek, Urszula Łoś Aleksandra Tołomanow, Patryk Pazik, Bartosz Rudyk, Karolina Lipiejko, Nikola Różyńska. Polscy torowcy spisali się bardzo dobrze zdobywając 18 medali, a grudziądzanie mieli udział przy pięciu. W klasyfikacji medalowej Polska była druga.

Zaczęli z impetem

Już pierwszego dnia mistrzostw Polacy zdobyli pięć krążków. Drużyna juniorów w składzie: Dawid Czubak, Szymon Krawczyk, Patryk Pazik, Bartosz Rudyk „wykręciła” srebro w wyścigu na 4000 metrów.

Mistrzynią Europy w wyścigu na dochodzenie kobiet U-23 została Justyna Kaczkowska, która w finale pokonała koleżankę z kadry Darię Pikulik. Srebro w drużynowym sprincie wywalczyli Krystian Ruta, Mateusz Milek i Daniel Rochna (w kwalifikacjach zamiast Ruty jechał Dawid Jankowski).

Blisko medalu w wyścigu drużynowym na 4000 m były też Polki (Klaudia Seremak, Karolina Lipiejko, Wiktoria Pikulik, Nikola Różyńska). Jednak przegrały bój o brąz z Brytyjkami i zajęły 4. miejsce.

Drugi dzień zawodów przyniósł biało-czerwonym cztery medale. Brąz w wyścigu na 2000 m juniorek zdobyła Nikola Różyńska. W kluczowym pojedynku grudziądzanka pokonała Eleanor Dickinson z Wielkiej Brytanii. Po brązowy krążek sięgnęły także Urszula Łoś i Katarzyna Kirschenstein (rez. Julita Jagodzińska), które były trzecie w sprincie drużynowym kobiet U-23. Poza tym Daniel Czubak został wicemistrzem Europy w wyścigu na 1km juniorów. Natomiast brąz w wyścigu drużynowym na dochodzenie „wykręciły” Monika Graczewska, Justyna Kaczkowska, Łucja Pietrzak i Daria Pikulik.

Z juniorów Stali blisko podium byli Bartosz Rudyk (4. miejsce w wyścigu na 1 km) oraz Patryk Pazik (5. miejsce w wyścigu na 3000 m).

Złoty Mateusz

Na kolejne „grudziądzkie” medale musieliśmy poczekać do piątego dnia mistrzostw. Wówczas po złoto w sprincie mężczyzn U-23 sięgnął Mateusz Rudyk. W finale 2:0 pokonał Sebastiena Vigiera z Francji. Z kolei Aleksandra Tołomanow wywalczyła srebrny medal w wyścigu Keirin juniorek. Przegrała jedynie z Czeszką Sarą Kankovską.

Pozostałe medale Polaków
Złoto: Dawid Czubak (wyścig punktowy juniorów), Michał Rzeźnicki (scratch U-23), Szymon Krawczyk (omnium juniorów).
Srebro: Mateusz Miłek (sprint indywidualny juniorów), Szymon Sajnok (omnium U-23).
Brąz: Michał Lewandowski (keirin U-23), Alan Banaszek i Daniel Staniszewski (madison U-23).