Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzaminy na kierowców w prezydenckich miastach

Alina Gierak, współpraca: ULK, AG, MM
Tomasz Hołod
Posłowie obradują nad zmianą ustawy. Ludzie się cieszą. Urzędnicy nie za bardzo.

Projekt ustawy umożliwiający zdawanie egzaminów na prawo jazdy w Świdnicy, Bolesławcu, Głogowie i Lubinie jest już w Sejmie. - Uchwalimy go za 2-3 miesiące - planuje autor projektu Krzysztof Brejza, poseł PO z Inowrocławia.

- Bardzo dobra wiadomość - cieszy się 18-letni Karol Król z Bolesławca, który zapisał się już do szkoły jazdy. Uczyć się będzie na miejscu, ale na egzamin pojedzie do oddalonej o 50 kilometrów Jeleniej Góry. - Muszę zwolnić się z lekcji - narzeka Karol.

Anna Szałkowska ze Świdnicy, która właśnie uczy się jazdy na kursie, wolałaby zdawać egzamin w Świdnicy. - Znam dobrze to miasto, tu jeżdżę z instruktorem, byłoby mi łatwiej - przyznaje. Ale na razie na egzamin będzie musiała dojechać do Wałbrzycha. Na Dolnym Śląsku są bowiem tylko cztery Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego: w Jeleniej Górze, Wrocławiu, Legnicy oraz Wałbrzychu.

Ten ostatni , jako jedyny, ma oddział zamiejscowy w Kłodzku. Udało się go uruchomić po czterech latach walki i to tylko dzięki korzystnym zmianom przepisów.
- Będzie działał nadal - uspokaja Jan Gurazda, zastępca dyrektora WORD w Wałbrzychu. Czy Wałbrzych utworzy drugi ośrodek zamiejscowy w Świdnicy? - Przygotowujemy się do tego - zapewnia Gurazda.

Podobne deklaracje składa Robert Tarsa, dyrektor WORD w Jeleniej Górze, który miałby utworzyć ośrodek w Bolesławcu. W głosie dyrektorów nie słychać jednak entuzjazmu. Ośrodki finansują się same. A trzeba stworzyć plac manewrowy, zaadaptować pomieszczenia i kupić auta. W nowych ośrodkach zamiejscowych można będzie zdawać egzaminy na prawo jazdy kategorii A i B. - Decyzję o tym, czy i gdzie powstanie ośrodek, podejmą marszałek i radni sejmiku - dodaje Ewa Drozd, posłanka PO z Głogowa, która od trzech lat walczy, by mieszkańcy nie musieli na egzaminy dojeżdżać 60 kilometrów do Legnicy. - Przeanalizujemy takie inwestycje - zapewnia Zbigniew Szczygieł, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Umiejętności kierowcy są bardzo ważne
Krzysztof Zaporowski z Wojewódzkiej Komendy Policji

Najbardziej istotne jest, by kierowca, który zdaje egzamin, umiał bezpiecznie poruszać się po drodze. By miał świadomość odpowiedzialności w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego. Kierowca powinien znać własne umiejętności i doskonalić je. Nieważne, gdzie zdaje się egzamin, ale co się umie. Zdarza się, że kierowcy z małych miast dojeżdżają własnymi autami tylko do rogatek Wrocławia, a tam przesiadają się do autobusów. To nie jest dobre rozwiązanie. Kierowcy powinni wiedzieć, jak zachować się w każdej sytuacji. Warto, by podczas nauki jazdy kursanci z małych miejscowości nakłaniali instruktórów, by jeździli z nimi do większych miast. Nie panikowaliby wtedy na widok, na przykład, tramwaju.

W Głogowie, Świdnicy, Bolesławcu i Lubinie są gotowi

- Bolesławiec - Dwa lata temu zgłaszano, że na ośrodek egzaminacyjny można przeznaczyć budynki i plac po zlikwidowanym PKS. Bogdan Gursztyn, sekretarz powiatu bolesławieckiego, nie ukrywa, że ważne będzie, kto pokryje koszty adaptacji terenu i lokali. Gdyby miał to robić powiat, byłoby to trudne, bo nie ma takiej pozycji w budżecie na 2010 rok. - Jesteśmy gotowi do pomocy, bo taki ośrodek egzaminacyjny na miejscu ułatwi życie mieszkańcom - deklaruje Gursztyn.

- Świdnica - W mieście czekają na zakończenie prac legislacyjnych, ponieważ nie wiadomo, na jakich zasadach i warunkach będzie przebiegało tworzenie ośrodka egzaminacyjnego i jego finansowanie. - Nie powinno być problemów ze znalezieniem lokalizacji ośrodka - mówi Stefan Augustyn z Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Sądzimy, że mieszkańcy będą zainteresowani takim udogodnieniem.

- Lubin - Miasto ma małe szanse na ośrodek, bo na egzamin do WORD w Legnicy jest stąd zaledwie 20 km. Krzysztof Maj, rzecznik prezydenta Lubina, zapewnia, że gdy zapadnie decyzja o tym, iż w Lubinie będzie ośrodek, miasto szybko przygotuje się do jego utworzenia.

- Głogów - Jeśli tylko będzie to prawnie możliwe, to wspólnie z urzędem marszałkowskim zorganizujemy ośrodek w Głogowie - deklaruje jasno Grzegorz Aryż z zarządu powiatu. - Mamy już teren. Pod uwagę brany jest plac przy Zespole Szkół Przyrodniczych przy ulicy Folwarcznej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto