Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Turów: nowy blok staje się faktem. PGE GiEK podpisało kontrakt w wykonawcą!

TOK
Elektrownia Turów: nowy blok wybuduje konsorcjum trzech firm
Elektrownia Turów: nowy blok wybuduje konsorcjum trzech firm użyczone
Elektrownia Turów: nowy blok zastąpi trzy wycofane z eksploatacji jednostki starszej generacji (bloki nr 8, 9, 10) o łącznej mocy zainstalowanej 618 MW.

Elektrownia Turów: nowy blok w 56 miesięcy od polecenia rozpoczęcia prac

Odbudowa mocy Elektrowni Turów jest przede wszystkim elementem optymalizacji sposobu wykorzystania całego kompleksu górniczo - energetycznego Turów, w tym również zagospodarowania dostępnych złóż węgla - czytamy w oficjalnym komunikacie przesłanym przez Polską Grupę Energetyczną.
- Ta inwestycja jest bardzo ważna, nie tylko z przyczyn biznesowych, środowiskowych, ale także społecznych. Dziś kompleks Turów jest pracodawcą dla kilku tysięcy osób. Budowa nowego bloku pozwoli na utrzymanie tych miejsc pracy – powiedział po podpisaniu umowy Jacek Kaczorowski, prezes zarządu PGE GiEK S.A.
- Nowy blok energetyczny w Elektrowni Turów to nowa era technologiczna bloków konwencjonalnych opalanych paliwami stałymi. Światowy rozwój technologii materiałowej oraz ciągłe starania o poprawę efektywności wytwarzania energii i ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko, doprowadziły do stworzenia rozwiązań, które łączą w sobie te cele – dodał Tadeusz Witos, wiceprezes zarządu ds. inwestycji
i zarządzania majątkiem PGE GiEK S.A.

Elektrownia Turów: nowy blok - parametry

Paliwem podstawowym nowego bloku w Elektrowni Turów będzie węgiel brunatny. Wysoką sprawność wytwarzania energii elektrycznej przekraczającą 45 proc. brutto, jednostka osiągnie dzięki zastosowaniu nadkrytycznych parametrów pary wytwarzanej
w kotle. Będzie to możliwe dzięki m.in. nowoczesnym materiałom, z których zbudowane będą wysokociśnieniowe elementy kotła i turbiny oraz odpowiednio dobranym dla danej jednostki elementom technologicznym bloku.
Paramenty techniczne nowego bloku będą spełniać wymagania związane z ochroną środowiska wynikające z przepisów krajowych i dyrektyw unijnych, przy jednoczesnym wypełnieniu kryteriów BAT, czyli najlepszych dostępnych technik. Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza takich jak pyły, tlenki azotu, tlenki siarki i metale ciężkie, zostanie osiągnięte dzięki zastosowaniu wysokosprawnych urządzeń i układów technologicznych.
Budowa nowego bloku została zaplanowana na terenie Elektrowni Turów w otoczeniu istniejącej infrastruktury energetycznej, co nie będzie wiązało się ze zmianą sposobu wykorzystania przestrzeni – z punktu widzenia środowiskowego to duży atut tej inwestycji. Nowy blok nie spowoduje istotnych zmian w krajobrazie i pozwoli w maksymalny sposób zintegrować pomocnicze układy technologiczne z istniejącymi już w funkcjonującej elektrowni.
Termin budowy bloku energetycznego został określony na 56 miesięcy od daty wystawienia Polecenia Rozpoczęcia Prac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto