Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ewakuacja ze szczytu Śnieżki. Śmigłowiec nie mógł dolecieć. Ratownicy GOPR wykorzystali techniki linowe

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Ratownicy GOPR Karkonosze jak zawsze mają ręce pełne pracy. Tylko w ostatnim tygodniu udzielili pomocy aż ośmiu poszkodowanym. Do najtrudniejszego zadania pod względem logistycznym doszło na szczycie Śnieżki w niedzielę (10.04). Wysłanie śmigłowa nie wchodziło w grę.

Zima w szczytowych partiach Karkonoszy nadal trwa. Warunki są trudne- na szlakach jest sporo śniegu, w niektórych miejscach jest bardzo ślisko, a pogoda jest dynamiczna. W takich warunkach nie trudno o uraz.

Ratownicy GOPR Karkonosze w niedzielę przed godz. 15.00 otrzymali wezwanie do turysty, który na szczycie Śnieżki poślizgnął się i doznał urazu nogi. Nie mógł on samodzielnie zejść z gór. Warunki panujące na górze nie pozwalały na wysłanie śmigłowca. Siedmiu ratowników górskich dotarło na miejsce zimowym środkiem transportu, a następnie wykorzystując technikę linową, ewakuowali poszkodowanego. Cała wyprawa trwała cztery godziny.

Jak przygotować się przed wyjściem na karkonoskie szlaki?

Ekwipunek i dobre przygotowanie
Przed wejściem na szlak koniecznie należy sprawdzić prognozę pogody. Dzięki temu będziemy wiedzieć na co się szykować i jaki strój ubrać. Grań Karkonoszy to jedno z najbardziej wietrznych miejsc w Polsce, będące także jednym z najchłodniejszych. Ubranie powinno być nieprzemakalne, chroniące przed wiatrem, ale również na tyle lekkie, aby można było komfortowo maszerować. W górach sprawdza się metoda ubierania "na cebulę", czyli warstwowo. Dzięki temu w każdym momencie będziemy mogli regulować poziom ciepłoty.

Na karkonoskich szlakach w okresie jesienno- zimowym jest ślisko. Wiatr robi swoje, tworząc często lodową warstwę na trasach. Odpowiednie obuwie górskie trzymające kostkę to bardzo ważna część naszego przygotowania, a i czasem one są niewystarczające. Raczki i kije powinny znaleźć się w naszym ekwipunku.

Schroniska górskie są otwarte, warto jednak w plecaku mieć jakiś prowiant i ciepłą herbatę, aby móc na szlaku dodać sobie energii.

Kondycja ważna sprawa. Zadbaj o nią przed wyjściem na szlak
Nie powinno się ruszać na górski szlak, nie dbając wcześniej choćby w minimalnym stopniu o fizyczną formę. Regularne spacery, trening siłowy czy wizyty na basenie na pewno poprawią naszą kondycję. Jeśli jednak mamy w planach ambitniejsze górskie wędrówki, powinniśmy poświęcić więcej czasu na budowanie formy. Pamiętajmy, że wobec silnych opadów śniegu i nieprzetartego szlaku, będziemy zmuszeni poświęcić o wiele więcej energii niż w sytuacji, w której szlak jest dobrze przetarty. Podobnie zresztą wobec większego oblodzenia - pracują wtedy mocniej inne partie mięśni, dochodzi do tego ponadprzeciętne skupienie.

Naładowany telefon i aplikacja NA RATUNEK

Aplikacja NA RATUNEK jest nieoceniona w przypadku wzywania służb ratunkowych przez turystę.

Najważniejsze funkcje aplikacji:
- wzywanie pomocy – w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, poprzez kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, w regionach górskich, czyli GOPR i TOPR i na obszarach wodnych, czyli WOPR i MOPR. W trakcie wzywania pomocy aplikacja automatycznie wybiera zintegrowany z nią numer ratunkowy w górach 601 100 300 lub numer ratunkowy nad wodą 601 100 100, udostępniony przez operatora telefonii komórkowej Plus i łączy się z właściwą Służbą Ratowniczą,

- lokalizacja osoby potrzebującej pomocy – automatyczne wysłanie informacji z dokładną lokalizacją (do 3 m) osoby dzwoniącej do wybranej Służby Ratowniczej. Wysłanie lokalizacji następuje poprzez SMS w trakcie rozmowy telefonicznej,

- Książeczka Medyczna – pozwala na umieszczenie najważniejszych informacji o aktualnym stanie zdrowia, które mogą być bardzo pomocne dla Służb Ratowniczych lub medycznych w trakcie akcji ratunkowej. Umożliwia również podanie kontaktu do osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto