Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal folkowy Folklorum już w pierwszy weekend września w Park Przygody Kulturinsel

HAK
organizator
to drugi pod względem wielkości festiwal folkowy w Niemczech. Podczas 3 dni, zawsze w pierwszy weekend września, na kilkunastu scenach już od 24 lat rozbrzmiewa tu muzyka z całego świata. Oryginalości dodaje festiwalowi zdecydowanie miejsce – Park Przygody Kulturinsel znajdujący się 20 km od Zgorzelca/Görlitz, słynący z hotelu domków na drzewach.

Park położony jest tuż przy Nysie, będącej granicą polsko-niemiecką. Rzeka jest granicą jedynie umownie, gdyż od wielu już lat festiwal odbywa się na obu jej stronach.

Podczas 24 edycji festiwalu Folklorum, przez jego sceny przewinęło się wielu artystów z Niemiec, Polski, Czech i większości krajów Europy. Ale co równie ważne, jeżeli nie ważniejsze, festiwal dorobił się wiernej publiczności, która co roku zjeżdża licznie całymi rodzinami na łąki nad Nysą, żeby przez 3 dni poczuć się zupełnie inaczej.

Organizatorom tego niezwykłego festiwalu od lat przyświeca motto: „jesteśmy szczęśliwi, że nie jesteśmy normalni”. I jak dotąd, co roku swoimi pomyslami na imprezy towarzyszące i wydarzenia podczas festiwalu, udowadniają, że to prawdaJ W trakcie festiwalu mają miejsce tzw. Igrzyska turisedyjskie (lud Turisede wedlug legend zamieszkiwał przed tysiącem lat tereny dzisiejszego parku) – rozgrywanych jest 10 zwariowanych konkurencji, podcyas których dawni Turisedyjczycy rozstrzygali spory natury politycznej i socjalnej. Sąsiedzka kłótnia, wybór króla, kara dla nieudolnego mistrza ceremonii – na wszystkie sytuacje znajdzie się odpowiednia konkurencja. Dziś Igrzyska Turisedyjskie służą wyłonieniu Honorowych Turisedyjczyków. Do walki o ten tytuł może stanąć każdy uczestnik festiwalu.

Od 31 sierpnia do 2 września 2018 r. na ponad 6 ha po obu stronach Nysy rozstawionych zostanie 18 scen, na których wystąpi ponad 450 artystów. Spacerując po parku natknięcie się na bazar rękodzieł wszelakich, zobaczycie konkurs dla zespołów muzycznych i solistów, podczas którego każdy chętny będzie mógł zaprezentować się festiwalowej publiczności. W trakcie festiwalu odbywa się międzynarodowy plener rzeźbiarski.

W Bielawie Dolnej, po polskiej części festiwalu, odbędą się koncerty oraz warsztaty dla dzieci. Tutaj swój obóz robiją także międzynarodowe bractwa rycerskie. Po raz drugi odbędą się w Zakątku Turiusa warsztaty współfinansowane z projektu Interreg Polska-Saksonia. Tym razem uczestnicy pod okiem uznanych artystów podejmą sie zbudowania staroturisedyjskich drewnianych instrumentów.

Do dyspozycji festiwalowej publiczności po obu stronach Nysy zostaną oddane 2 pola namiotowe. Na teren festiwalu można dojechać zarówno od strony polskiej przez autostradę A4-Zgorzelec-Pieńsk-Bielawę Dolną, jak i od strony niemieckiej przez autostradę A4-zjazd na Kodersdorf-kierunek Rothenburg-Zentendorf. Na stronie festiwalu będzie można również znaleźć informacje o wspólnych podróżach oferowanych przez uczestników.
Szczegóły FOLKLORUM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto