Festiwal Reżyserii Filmowej 2015. Świetne filmy oraz gwiazdy kina w Jeleniej Górze

Alina Gierak
Udostępnij:
Festiwal Reżyserii Filmowej 2015. Znamy program Festiwalu. Jego twarzą będzie Beata Tyszkiewicz. Nagrodę Kryształowego Dzika odbierze także Janusz Majewski. Wiemy już jakie filmy obejrzymy, po ile będą bilety, jakie gwiazdy kina przyjadą.

Festiwal Reżyserii Filmowej 2015.

Ósma edycja Festiwalu po raz pierwszy odbędzie się w Jeleniej Górze. Od 6 do 11 czerwca publiczność obejrzy ponad 20 filmów - polskich i zagranicznych - a w wśród nich najnowsze produkcje i klasykę kina.
Bilety

Projekcje, które odbywać się będą w Jeleniogórskim Centrum Kultury są za darmo (wejściówki do odebrania będą w kasie JCK)

Bilety na gale otwarcia i zamknięcia FRF oraz na spektakle słowno- muzyczne będą do kupienia od 23 maja.
Gale odbędą się w Teatrze im. Cypriana K.Norwida.
6 czerwca - gala otwarcia, która poprowadzą Sonia Bohosiewicz oraz Artur Żmijewski. Podczas gali nagrody odbiorą Beata Tyszkiewicz oraz Janusz Majewski. Obejrzymy spektakl w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy pt. "Film Gravity".
Bilety po 15 zł.
11 czerwca - gala zamknięcia FRF, którą poprowadzą Anna Samusionek i Michał Chaciński. Wręczenie grand Prix dla najlepszego reżysera. Obejrzymy spektakl "20 najśmieszniejszych piosenek na świecie" w wykonaniu Wojciecha Kiljana. Bilety po 15 zł.
Wydarzenia towarzyszące w Zdrojowym Teatrze Animacji
8 czerwca - Koncert Jana Nowickiego "Z obłoków na ziemię"
i przedstawienie Anny Samusionek- do Zdrojowego Teatru Animacji ( bilety w cenie 10 zł). Bilety będą dostępne od soboty 23 maja.
Spotkania z aktorami i reżyserami
Organizatorzy przygotowali spotkania z twórcami filmów- również aktorami- m.in. Beatą Tyszkiewicz, Sonią Bohosiewicz, Arturem Żmijewskim i Januszem Chabiorem, znanym z głośnego filmu Patryka Vegi "Służby specjalne".
Przyjadą reżyserzy:Janusz Majewski, Krzysztof Zanussi, Wojciech Wójcik, Patryk Vega, Waldemar Krzystek, Marcin Krzyształowicz, Jerzy Stuhr, Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb, Andrzek Krakowski i Jacek Lusiński .
-

Jelenia Góra już jest w części miastem filmowym. FRF to obok Zoom festiwalu ( Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM- Zbliżenia) następny punkt, który pozwala byśmy byli bardziej atrakcyjni dla mieszkańców, ale i dla turystów odwiedzających miasto

- mówi Jerzy Łużniak, wiceprezydent Jeleniej Góry.

- Nie wiem czy nasza oferta spodoba się jeleniogórskiej widowni, mam nadzieję, że tak właśnie będzie. Przygotowaliśmy aż 9 filmów konkursowych, dwa razy więcej niż zwykle.

Mamy propozycję warsztatów reżyserskich dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a maluchów w przedszkolach odwiedzą nasi goście m.in. Grażyna Wolszczak, Sonia Bohosiewicz, Ania Samusionek i Jan Nowick

i, którzy wspólnie z dzieciakami będą czytali bajki i wiersze - Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent festiwalu nie kryje tremy przed nowa publicznością.
Rozmowę ze Stanisławem Dzierniejko czytaj TUTAJ

Beata Tyszkiewicz
Jedną z atrakcji festiwalu ma być wizyta Beaty Tyszkiewicz, która na deskach tutejszego teatru im. Norwida stawiała pierwsze kroki w zawodzie, a w samej Jeleniej Górze spędziła kilka lat. Aktorka przyjedzie do miasta 5 czerwca, dzień później spotka się z widzami w Jeleniogórskim Centrum Kultury, a podczas uroczystej gali otwierającej FRF, odbierze Kryształowego Dzika - nagrodę przyznawaną przez reżyserów aktorom, z którymi znakomicie współpracuje się na planie filmowym.
Ile to kosztuje?
Budżet 8. Festiwalu Reżyserii Filmowej wynosi 300 tys. zł, z czego połowa pochodzi od sponsorów, a połowa z kasy Jeleniej Góry.
- Ciężko jest mówić o kulturze, że pieniądze się zwrócą.

Na pewno to nie jest wydatek nieuzasadniony, wręcz przeciwnie. Cieszymy się, że festiwal do nas trafił. Chcemy zachęcić mieszkańców do uczestniczenia w życiu kulturalnym miasta i otworzyć się na turystów.

W tym roku się testujemy, ale wierzę, że festiwal pozostanie z nami na dłużej - mówi wiceprezydent Jerzy Łużniak.
Kryształowe Dziki dla najlepszych twórców.
Reżyser Janusz Majewski w tym roku dołączy do grona laureatów Kryształowego Dzika FRF, przyznawanego za całokształt twórczości.
Janusz Majewski - reżyser filmowy, dramatopisarz, scenarzysta i wykładowca – jest autorem takich filmów jak: "Sublokator", " Zazdrość i medycyna", " Zaklęte rewiry", "Sprawa Gorgonowej", " Królowa Bona" czy "C.K. Dezerterzy".

Twórcami nominowanymi do Grand Prix 8. FRF – Złotego Dzika - są:

Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb „Małe stłuczki"

Łukasz Palkowski „Bogowie”

Marcin Krzyształowicz „Pani z przedszkola”

Jacek Lusiński „Carte Blanche”

Waldemar Krzystek „Fotograf”

Jan Jakub Kolski „Serce, serduszko”

Patryk Vega „Służby specjalne”

Krzysztof Zanussi „Obce ciało”

Jerzy Stuhr „Obywatel”

Program szczegółowy FRF znajdziecie na
https://www.facebook.com/pages/Festiwal-Re%C5%BCyserii-Filmowej/470996546354917 oraz stronie internetowej JCK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wbić szpilę w propagandę Putina to cel wystawy w CSW

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie