Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Dolnośląska. Dzisiaj (3 czerwca) zabrzmią koncerty Paganiniego oraz Schuberta

Alina Gierak
org
Filharmonia Dolnośląska. II koncert skrzypcowy Niccolo Paganiniego zagra Mariusz Patyra. Koncert z cyklu "Mistrzowskie wykonania" 3 czerwca o godz. 19 w Filharmonii Dolnośląskiej. Zapowiada się wyjątkowy wieczór. Co jeszcze w programie koncertu?

Filharmonia Dolnośląska.
3 czerwca koncert z cyklu Mistrzowskie Wykonania. W programie słynne dzieła symfoniczne: Uwertura do opery Cyrulik sewilski Gioacchino Rossiniego, III Koncert skrzypcowy E-dur Niccolo Paganiniego oraz VIII Symfonia h-moll Niedokończona Franza Schuberta. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod batutą Jerzego Swobody. Jako solista wystąpi wybitny skrzypek Mariusz Patyra. Początek koncertu o godz. 19.
Bilety po 40 zł.

III Koncert skrzypowy E-dur Niccolo Paganiniego pierwszy raz zabrzmi w Jeleniej Górze. Ten utwór rzadko rozbrzmiewa w salach koncertowych całego świata, ze względu na wielką skalę trudności wykonywania. Wymaga bowiem od wykonawców, przede wszystkim od skrzypka – solisty, ale i od orkiestry, nie lada umiejętności warsztatowych. Solista będzie wirtuoz skrzypiec Mariusz Patyra.

Mariusz Patyra jest to jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków. Urodził się w Orzyszu. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Jego nauczycielami byli: prof. Antoni Hoffmann w Olsztynie, prof. Janusz Kucharski w Warszawie, prof. Krzysztof Węgrzyn w Hanowerze oraz Maestro Salvatore Accardo w Cremonie. Kariera artystyczna Mariusza Patyry nabrała tempa po spektakularnym zwycięstwie w słynnym konkursie skrzypcowym „Premio Niccolo Paganini” (Genua 2001) i zdobyciu nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie Kaprysów Niccolo Paganiniego. Artysta w nagrodę otrzymał także kopię skrzypiec „Il Cannone” (Armata), które należały do wielkiego wirtuoza, i miał zaszczyt zagrać na oryginalnym instrumencie Guarneri del Gesu, należącym do Nicolo Paganiniego, podczas finałowego koncertu wieńczącego konkurs. Był pierwszym Polakiem, który odniósł tak wielki sukces w historii konkursu. Mariusz Patyra jest także laureatem Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych J. Joachima w Hanowerze (1997), w Cremonie (1988) i Carla Nielsena w Odense (2000). Wspaniałe osiągnięcia artystyczne otworzyły mu drogę do znakomitych sal koncertowych w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i Meksyku. Koncertował z tak wybitnymi orkiestrami jak: Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma,
Mariusz Patyra gra na kopii instrumentu Guarneri del Gesu 1733, wykonanej przez Christiana Erichsona (Hanower 2003), i na kopii skrzypiec „Il Cannone”( Armata) 1742 wykonanej przez Johna B. Erwina (Dallas 2000).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto