Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fruwające zagrożenie - alergia na pyłki

Anna Włoszek
Alergia na pyłki roślin jest alergią wziewną. To właściwie alergia sezonowa. W okresie wiosenno-letnim osoby uczulone na pyłki roślin przechodzą prawdziwą gehennę. Wiosna i lato to bowiem dwie pory roku, w których pylenie poszczególnych roślin jest wzmożone. Najbardziej drażliwe i zarazem najpopularniejsze rośliny pylące to: leszczyna, olcha, brzoza, topola, babka zwyczajna, lebioda, bylica pospolita, pokrzywa zwyczajna i mniszek.

Alergia na pyłki traw i zboża
Najbardziej uczulają pyłki roślin wiatropylnych. Z drzew najbardziej pylą leszczyny, olchy, brzozy, rzadziej topola, a także pyłki dębu i wierzby. Częsta jest również alergia na pyłki traw, zwłaszcza mietlicy, kostrzewy czerwonej, tymotki łąkowej, tomki wonnej, wiechliny łąkowej, życicy trwałej, a także zboża (np.żyta). Alergia na pyłki trawy i zboża daje się we znaki od końca maja do połowy lipca. Wśród pyłków roślinnych są wymieniane jako najczęstszy alergen.
Alergia na bylice
Bylica bywa popularnie nazywana piołunem. W Polsce należy ona do najobficiej pylących i najsilniej uczulających chwastów. Alergia na bylice daje się we znaki od lipca do października, ponieważ jest to okres jej pylenia (szczyt przypada na ostatnią dekadę lipca i na cały sierpień). Skrytym źródłem pyłku bylicy jest kurz domowy, w którym latem jest najwięcej pyłków traw i bylic. Kolejnymi produktami, w których można wykryć bylicę jest miód i olej słonecznikowy.

Uczulenie - jakie są objawy?
U osób cierpiących na alergię na pyłki do najczęstszych objawów należą: katar sienny, zapalenie spojówek, swędzenie nosa, a także gardła, kichanie, niespokojny sen, chrapanie, sporadyczne bóle głowy, ogólne uczucie zmęczenia, zmiany skórne, kłopoty z koncentracją, nieżyt gardła, czasami astma oskrzelowa.

Zobacz więcej: co powoduje alergię wziewną
http://www.jaalergik.pl/alergia-wziewna-co-ja-powoduje_porady-tresc_102.html
**

Jak zapobiegać?
W okresie pylenia należy chronić dziecko przed kontaktami z pyłkami. Dziecko jest bowiem najbardziej narażone na wszelkie podrażnienia spowodowane działaniem alergenów. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą leczenia alergii na pyłki roślinne jest odczulanie.
Alergia na pyłki wielu roślin pojawia się w różnych porach roku. Niektóre drzewa zaczynają swoje kwitnienie wcześniej- brzoza przykładowo pyli już w lutym. Wiosną, latem unoszące się pyłki w powietrzu właściwie są wszędzie. W tym okresie na odczulanie jest już zdecydowanie za późno. Wtedy można jedynie łagodzić objawy. Osoby cierpiące na alergię, katar sienny, czyli uczulenie na pyłki, powinny zgłosić się do alergologa stosunkowo wcześniej, jeszcze przed sezonem kwitnienia poszczególnych roślin.

Kiedy odczulać?
Alergia na trawy i zboża oznacza, że już w lutym należy zacząć odczulanie. Cała kuracja polega na stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do alergenu. Lekarz alergolog najczęściej przepisuje szczepionkę w postaci tabletek pod język albo tradycyjnych podskórnych zastrzyków. Szczepionka po okresie próbnym najczęściej zaczyna blokować rozwój substancji białkowych, które są źródłem objawów alergicznych.

W przypadku alergii na pyłki chwastów odczulanie należy przeprowadzić w kwietniu. Chwasty bowiem pylą od połowy sierpnia, czasami nawet do połowy października. Przy alergii na pyłki drzew, kurację zaczynamy w październiku lub listopadzie, a po indywidualną szczepionkę należy zgłosić się pod koniec września.

Jak unikać pyłków w okresie największego pylenia?
W okresie największego pylenia należy zdecydowanie unikać miejsc, gdzie najmocniej pylą rośliny, na które jesteśmy uczuleni. W okresie największego pylenia zaleca się spędzanie czasu na świeżym powietrzu tylko rano po rosie albo deszczu. Należy odpowiednio się zabezpieczyć zakładając odpowiednie ubranie. Po powrocie z miejsc, gdzie występuje największe pylenie, dość ważne jest opłukanie skóry, a także zmiana odzieży, w celu pozbycia się osiadających pyłków.

Jeżeli unikanie kontaktów z pyłkami nie jest skuteczne, to należy niezwłocznie zastosować odpowiednie leczenie. Lekarz-alergolog najczęściej zaleca doustne leki przeciwhistaminowe, a także krople do oczu lub nosa.

Małe dzieci narażone na duże pylenie w okresie spacerów również należy odpowiednio zabezpieczyć poprzez stosowanie odzieży ochronnej, specjalnych kremów zabezpieczających, a także okularów przeciwsłonecznych, bowiem oczy w okresie pylenia są dość mocno narażone na podrażnienia.

Artykuł zamieszczony w ramach akcji informacyjnej „Nie daj się alergii”.
Więcej na temat akcji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto