Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grali w siatkówkę na siedząco, by pokazać, że może to być zabawa oraz integracja z niepełnosprawnymi. Turniej to pomysł Lucyny Kornobys

Alina Gierak
Alina Gierak
Turniejowi siatkówki na siedząco patronowała Lucyna Kornobys, paraolimpijka z Jeleniej Góry
Turniejowi siatkówki na siedząco patronowała Lucyna Kornobys, paraolimpijka z Jeleniej Góry FB Nasza Fundacja
Jeleniogórzanka Lucyna Kornobys to paraolimpijka, srebrna medalistka w pchnięciu kulą igrzysk paraolimpijskich w Rio i w Tokio. W Jeleniej Górze z jej inspiracji odbywają się turnieje siatkówki na siedząco. Wczoraj (19.11 2022 ) w turnieju wzięli udział urzędnicy, strażacy, pracownicy miejskich instytucji. To była dobra zabawa, ale przede wszystkim nauka szacunku i uważności wobec osób niepełnosprawnych.

W hali sportowej SP nr 8 w Jeleniej Górze w turnieju siatkówki na siedząco pod patronatem Lucyny Kornobys 19 listopada rywalizowały drużyny:

  • Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze,
  • ZUS,
  • Urzędu Skarbowego,
  • KANS, Straży Pożarnej,
  • Term Cieplickich,
  • Jeleniogórskiego Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa,
  • WTZ Kowary.

Turniej zorganizowała Nasza Fundacja z Jeleniej Góry

Jak podkreślała Lucyna Kornobys., w tych zawodach ważny jest wynik, ale także dobra zabawa, integracja i poznanie, na czym polega uprawianie sportu przez osoby niepełnosprawne.

Siatkówka na siedząco. Jakie są zasady gry?

Siatkówka na siedząco (ang. sitting-ball) to sportowa gra zespołowa, będąca odmianą tradycyjnej piłki siatkowej. Gra została wymyślona jako sport dla osób niepełnosprawnych. Obecnie uprawiają ją również pełnosprawni siatkarze.

Powstała z połączenia dwóch gier: niemieckiego sitzballu oraz siatkówki. Początkowo siatkówka na siedząco była grą przeznaczoną dla relaksu. Z biegiem czasu przekształciła się w sport, który wszedł w skład dyscyplin olimpiady dla niepełnosprawnych. W 1980 roku po raz pierwszy odbyły się rozgrywki paraolimpijskie w tej dyscyplinie.

Siatkówkę na siedząco wprowadził w 1956 roku Holenderski Komitet Sportowy. Od roku 1967 rozpoczęły się regularne rozgrywki Mistrzostw Świata. W pierwszych Mistrzostwach Świata w sitting-ballu uczestniczyły reprezentacje jedynie z siedmiu krajów.

Obecnie dyscyplina ta uprawiana jest w ponad 60 krajach. Wzrost popularności tej odmiany siatkówki spowodował, iż rozgrywane są również Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Regionów. Od roku 1993 wszystkie rozgrywki odbywają się w dwóch kategoriach: męskiej i żeńskiej.

Lucyna Kornobys paraolimpijka z Jeleniej Góry

Lucyna Kornobys to multimedalistka w pchnięciu kulą wśród sportowców niepełnosprawnych. Przygodę ze sportem rozpoczynała od siatkówki na siedząco. Ostatecznie wybrała pchnięcie kulą i rzut oszczepem. Zdobyła srebrne medale na paraolimpiadach w Rio i w Tokio.
Od lat organizuje turnieje i zawody oraz mitingi integracyjne. Walczy o godne traktowanie niepełnosprawnych, edukuje społeczeństwa, jak powinno postrzegać osoby niepełnosprawne. Swoim przykładem zaraża sportem niepełnosprawną młodzież.
Pani Lucyna jest bardzo dobrze znana w Jeleniej Górze. Spotyka się w szkołach z uczniami, angażuje się w prace stowarzyszeń pomagających osobom niepełnosprawnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto