Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Idę na Pekin" , czyli gdzie? To będą widzieć tylko mieszkańcy Jeleniej Góry. Poznajcie inne nazwy typowe dla naszego miasta

Alina Gierak
Jeleniogórzanie umawiają się na "Majówce" i ostrzegają przed mieszkaniem w "Pekinie". Poznajcie nazwy znane tylko mieszkańcom. Dodajcie coś do tej listy.
Jeleniogórzanie umawiają się na "Majówce" i ostrzegają przed mieszkaniem w "Pekinie". Poznajcie nazwy znane tylko mieszkańcom. Dodajcie coś do tej listy. Eliza Ciepielwska/Polskapress
Te nazwy zrozumieją tylko ci, którzy w Jeleniej Górze mieszkają od dłuższego czasu. Dla przyjezdnych to będzie jak nowy język, którego będą musieli się nauczyć. Bez znajomości określeń "wycieczka na Grzybek" czy "idę na Pekin" mogą błądzić w mieście. Poznajcie, jak mówi się po jeleniogórsku. Dajcie znać w komentarzu, jaki znacie jeszcze nazwy, typowe dla Jeleniej Góry.

Jeleniogórska gwara? Te nazwy znają tylko prawdziwi jeleniogórzanie!

W Jeleniej Górze, tak jak w innych miastach, funkcjonują nazwy i określenia, których znaczenie rozumieją tylko ci, którzy mieszkają tu od lat. W galerii przedstawiamy takie właśnie wyrażenia. Mamy nadzieję, że dzięki waszej pomocy ta lista będzie się powiększać.

Wśród jeleniogórskich określeń znajdziemy choćby nazwy miejsc już nieistniejących, które jednak nadal funkcjonują w mowie mieszkańców. Takim przykładem jest "Dom Dziecka" przy ulicy Długiej, w którym nigdy nie przebywały dzieci czy "Flora", byłe targowisko miejskie. Spotykamy się na "Majówce" (ulica 1 Maja) i idziemy na wycieczkę do "Grzybka".

Czytaj także o innych miejscach

Osobną grupę tworzą nazwiska znanych osób. Kiedy mówimy, że jedziemy do Szymańskich, wiadomo, że chodzi o piekarnię na Zabobrzu. Chodziliśmy także na kazania do Gniatczyka, czyli do parafii w osiedlu Czarne, której proboszczem był przez wiele lat ks. Jerzy Gniadczyk.

W galerii znajdziecie inne określenia, typowe dla naszego miasta. Czekamy na przykłady od was jeleniogórskiej gwary.

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto