MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja historyczna w Stawiszynie. Powstańcy styczniowi pojawili się na rynku. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Inscenizacja historyczna w Stawiszynie z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego
Inscenizacja historyczna w Stawiszynie z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego Andrzej Kurzyński
Ostatnia już inscenizacja historyczna w ramach projektu " A mundury ich były szaraczkowe śladami powstania styczniowego w powiecie kaliskim" w Stawiszynie.

W historii Stawiszyna – tak jak w dziejach całego powiatu kaliskiego – przewijają się wątki powstańcze. W okolicach miedzy Stawiszynem a Rychwałem ze zmiennym szczęściem działania prowadził Edmund Callier, staczając 30 maja 1863 w miejscowości Grochowy w gminie Rychwał zwycięską bitwę z wojskami rosyjskimi. 1 października 1863 r. oddział powstańczy zajął Stawiszyn, ogłaszając dekrety Tymczasowego Rządu Narodowego oraz zrywając i niszcząc dwugłowego rosyjskiego orła na miejscowym urzędzie. Miasto ma także swoich bohaterów: Adama Rąckiego, Józefa Borowskiego i Teofila Piekarskiego. Zarówno Stawiszyn jak i cały powiat ma również wielu nieznanych dziś z nazwiska, nastoletnich bohaterów, którzy w różny sposób brali udział w powstaniu styczniowym.

O wydarzeniach sprzed 160 lat przypomniała inscenizacja historyczna, na którą zaprosiło Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku w ramach projektu " A mundury ich były szaraczkowe śladami Powstania styczniowego w powiecie kaliskim". Tym razem na Placu Wolności w Stawiszynie można było zobaczyć kilka epizodów jak: życie codzienne w Stawiszynie w czasie powstania styczniowego, modę narodową i walkę caratu z symbolami narodowymi, udział dzieci i młodzieży w powstaniu styczniowym czy incydenty w rynku i zajęcie Stawiszyna przez powstańców. Wszystkiemu towarzyszyła pieczołowicie przegotowana scenografia. Na rynku pojawiły się stragany przekupek miejskich i sklepiki żydowskie, na targ zaglądali mieszkańcy Stawiszyna i okolicznych wiosek. Stanęła także kawiarnia, gdzie pojawili stali bywalcy, pijąc herbatę, czytając gazety, a tuż obok muzykanci uliczni grali rzewne melodie. Nie zabrakło też zabaw dla dzieci, stoiska księgarskiego, kowala i rzeźnika. Był również fotograf wykonujący zdjęcia na szkle...

Wydarzenie zostało zrealizowane pod patronatem honorowym Starosty Kaliskiego. Partnerami projektu były: Urząd Miasta i Gminy w Stawiszynie, Stowarzyszenie "LGD7-Kraina Nocy i Dni", Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, Izba Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty.

ZOBACZ TAKŻE:

90 lecie Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Zbier...

Podróż w czasie. Zaglądamy do dawnych sklepów w Kaliszu. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto