Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak leczyć AMD (z angielskiego - age-related macular degeneration)

R.S.
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem AMD (z angielskiego - age-related macular degeneration) to przewlekła, postępująca choroba plamki charakteryzująca się stopniowym upośledzeniem widzenia centralnego. - Jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty u osób po 50. roku życia – mówi dr n. med. Małgorzata Iwanejko z M-MED Centrum Okulistycznego z Wrocławia.

AMD objawia się zniekształceniem oglądanych przedmiotów oraz stopniowym pogorszeniem się ostrości wzroku, aż do całkowitej jego utraty. Na początku objawy nie są charakterystyczne – pacjenci skarżą się na gorsze widzenie, jednak im bardziej choroba postępuje, tym pojawia się więcej trudności – zaczynają się problemy z czytaniem, pisaniem czy rozpoznawaniem znajomych twarzy, pogarsza się ostrość widzenia. Mogą pojawić się na przykład zniekształcenia obrazu, łącznie z widzeniem nienaturalnie małych lub przesadnie dużych przedmiotów.

Naukowcy nie znaleźli jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, co jest przyczyną choroby. Bez wątpienia wpływ na nią mają geny, ale jeszcze ważniejsze są tzw. czynniki środowiskowe. Udowodniono, że palacze zapadają na AMD częściej, niż osoby niepalące. Chorobie sprzyja też zaawansowany wiek oraz cukrzyca i otyłość. Według statystyk, częściej na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, zapadają kobiety. Dolegliwość dotyka około 8 proc. osób powyżej 50. roku życia. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania.

AMD ma dwie postaci – suchą i wysiękową. Podstawowe leczenie tej pierwszej polega na suplementacji preparatami zawierającymi luteinę, zeaksantynę i antyoksydanty. Obecnie można też podjąć próbę odmłodzenia siatkówki laserem 2RT.

Wysiękowe AMD z kolei można spowolnić dzięki iniekcjom do komory ciała szklistego preparatów anty-VEGF.

- Zastrzyki mają za zadanie spowolnić rozwój postaci mokrej i ustabilizować widzenie. Rzadko następuje całkowite zahamowanie choroby i poprawa widzenia, dlatego bardzo ważne dla rokowania jest w jakim stadium choroba zostaje wykryta i z jakiego poziomu widzenia zaczynamy leczyć. W związku z tym niezmiernie ważne staje się wykonywanie systematycznie bezinwazyjnych badań plamki żółtej takich jak oct i angio- oct, dzięki którym można wykryć AMD w początkowej fazie – wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Iwanejko.

Zabieg trwa około pięciu minut i nie jest bolesny – pacjent może czuć podczas iniekcji lekkie ukłucie i dyskomfort. Chwilę po zabiegu pacjent może iść do domu. Iniekcje wykonuje się w sterylnych warunkach, w znieczuleniu miejscowym, podając do oka preparat zapobiegający powstawaniu nieprawidłowych naczyń krwionośnych, będących przyczyną wysiękowego AMD. O kwalifikacji do iniekcji i ich ilości decyduje lekarz po szczegółowym wywiadzie, badaniu i zapoznaniu się z wynikami dotychczasowych badań. Po leczeniu pacjenci powinni systematycznie co kilkanaście tygodni kontrolować wzrok u okulisty.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto