Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak oszczędzać wodę

[email protected]
Woda powoli staje się towarem luksusowym. Za metr sześcienny (1000 litrów) trzeba zapłacić już w niektórych miastach w Polsce prawie 5 zł. A wbrew pozorom 1000 litrów to wcale nie tak dużo, dorosła osoba potrafi zużyć ...

Woda powoli staje się towarem luksusowym. Za metr sześcienny (1000 litrów) trzeba zapłacić już w niektórych miastach w Polsce prawie 5 zł. A wbrew pozorom 1000 litrów to wcale nie tak dużo, dorosła osoba potrafi zużyć miesięcznie nawet 6-7 metrów sześciennych wody. Oto kilka rad, jak oszczędzać wodę.

Szanuj każdą kroplę

Systematycznie sprawdzaj uszczelki, bo z cieknącego kranu może wyciec nawet 100 litrów wody w ciągu doby!

Oszczędzaj wodę przy goleniu i myciu zębów. Jeśli wlejesz wodę do płukania zębów do kubeczka, zużyjesz ćwierć litra zamiast 16 litrów (tyle wycieka średnio wody, gdy odkręcimy kran "na całość" w czasie mycia zębów).

Bierz prysznic zamiast codziennej kąpieli w wannie. Na jedną kąpiel potrzebujesz od 150-200 litrów wody, a na prysznic - tylko jedną trzecią tej ilości.

Zainstaluj na kran perlator. To proste urządzenie, które napowietrza wodę, dzięki czemu strumień jest mocny, ale wody zużywa się znacznie mniej (15-40 proc.). Podobnie działają niektóre słuchawki prysznicowe.

Doskonałe efekty dają też baterie termostatyczne, które automatycznie ustawiają temperaturę wody nie pozwalając, by płynęła zbyt zimna lub zbyt gorąca.

Jeśli masz bardzo stary sprzęt AGD, koniecznie wymień go na nowy. Według badań firmy Elecrolux, nowoczesne pralki zużywają o 87 proc. mniej wody w porównaniu z 10-letnimi urządzeniami. Współczesne zmywarki redukują zużycie energii oraz wody do 60 proc. w porównaniu z ręcznym myciem naczyń.

Kupując pralkę zwróć też uwagę na jej wyposażenie. Ważne są jej zaawansowane funkcje, jak np. funkcja automatycznego ważenia wsadu, funkcja zamkniętego obiegu wody ze zraszaniem w czasie pracy, funkcje krótkich programów pozwalające na szybkie i energooszczędne pranie niezbyt zabrudzonych rzeczy.

Z funkcji wstępnego prania korzystaj tylko, kiedy pierzesz rzeczy silnie zabrudzone. Załaduj do pralki tyle prania, ile zaleca instrukcja. Stasze typy pralek, niezależnie od ilości załadowanego prania, zużywają tyle samo wody i energii. Tymczasem nowe dostosowują ilość wody do wielkości załadunku.

Kupując zmywarkę dobierz jej wielkość do swoich potrzeb (w małym gospodarstwie domowym do 3 osób wystarczy zmywarka o szerokości 45 cm). Szukaj urządzeń z dodatkowymi funkcjami pozwalającymi na oszczędność energii i kosztów, są to np. funkcja automatycznej kontroli czystości wody - umożliwiająca zmniejszenie zużycia świeżej wody oraz wewnętrzny wymiennik ciepła pozwalający na odzyskanie ciepła z gorącej wody, którą zmywarka wypompowuje i ogrzanie świeżej wody dostarczanej do urządzenia. Włączaj zmywarkę tylko wtedy, gdy jest pełna. Jeśli to niemożliwe, wykorzystaj oszczędnościowy program mycia - może to być "krótki program" lub "mycie ekspresowe".

Oszczędności można też osiągnąć w trakcie zwykłego... gotowania. Pamiętaj, by gotować w małej ilości wody w zamkniętych naczyniach. Bardzo wydajne są parowary, a potrawy w nich przygotowane są zdrowe.

Pamiętaj

Jeśli nie masz zmywarki do naczyń - nie myj naczyń pod bieżącą wodą, lecz w zlewie. Dopiero po umyciu spłukuj naczynia pod strumieniem świeżej wody (płukać można też w zimnej wodzie). Pamiętaj, aby najpierw umyć naczynia mniej zabrudzone, a na końcu zatłuszczone lub przypalone. Nie myj każdego naczynia oddzielnie, bo zużywasz przez to więcej wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto