Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek stał w wsi Rząśnik i popadał w ruinę. Właściciele pałacu w Łomnicy nie mogli na to patrzeć i deska po desce przenieśli dom do siebie

Alina Gierak
Dom Modlitwy w Łomnicy to ostatni taki obiekt w Polsce.
Dom Modlitwy w Łomnicy to ostatni taki obiekt w Polsce. fotopolska.eu
Na Dolnym Śląsku było 200 domów modlitwy. Stanowiły świątynię dla ewangelickich wiernych. Jedyny w Polsce Dom modlitwy możecie oglądać w Łomnicy koło Jeleniej Góry. Budowla jest cennym zabytkiem architektury, prawdziwą perełką. Zabytek uratowali właściciele pałacu Łomnica i Stowarzyszenie Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląska.

Spis treści

Dom Modlitwy symbolem wolności religijnej

Historia Domów Modlitwy rozpoczyna się w roku 1742, kiedy to król pruski Fryderyk Wielki wydał dekret o tolerancji religijnej. Przez czternaście lat, do roku 1756 na Dolnym Śląsku powstało około 200 takich obiektów. Zazwyczaj budowane były w pobliżu kościołów katolickich i stanowiły świątynię dla ewangelickich wiernych.

Po wojnie trzydziestoletniej restrykcyjna polityka przywracania katolicyzmu, prowadzona przez habsburskiego cesarza, doprowadziła do likwidowania ewangelickich gmin oraz odbierania im kościołów. Protestanci mogli uczęszczać jedynie do trzech kościołów pokoju, z których dwa, jeden a Świdnicy a drugi w Jaworze, przetrwały do dnia dzisiejszego. Na początku XVIII wieku zezwolono na sześć kościołów łaski, jednak to było dalej za mało, aby umożliwić wszystkim protestantom uczestniczenie w nabożeństwach.

Gdy pruski król Fryderyk Wielki zdobył w latach 1740 - 1742 Śląsk, nie zamierzał oddać ewangelikom odebranych świątyń, natomiast zadecydował o budowie tzw. domów modlitwy, ze szkołą i domem parafialnym, o ile tylko gmina była w stanie zapewnić finansowanie ich i utrzymanie pastora i nauczyciela. Łącznie powstało 212 domów modlitwy, co zapoczątkowało dwustuletnią "Śląską Tolerancję". Jednym z takich domów powstał w Rząśniku w Górach Kaczawskich, w gminie Świerzawa.

W roku 1919 obiekt we wsi Rząśnik spłonął i odrestaurowano go ponownie w 1923 roku. Po zakończeniu II wojny światowej, gdy Dolny Śląsk przeszedł pod władanie Polski, a niemieccy mieszkańcy zostali wysiedleni, Dom Modlitwy wykorzystywany był jako magazyn. W późniejszych latach, jego stan techniczny się pogarszał, a proces destrukcji postępował.

Na ratunek architekturze. Dom Modlitwy przeniesiony do Łomnicy

Obiekt latami popadał w ruinę, aż w końcu nadawał się jedynie do rozbiórki. Akcję ratowania zabytku podjęli w 2008 roku właściciele Pałacu Łomnica i Stowarzyszenie Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląska. Zachowane elementy dawnego Domu Modlitwy zostały zdemontowane. Posłużyły do rekonstrukcji budynku przed Pałacem Łomnica.

Budynek jest cennym zabytkiem pod kątem architektonicznym, ale i ważnym miejscem z punktu historycznego. Przypomina o prawie 100- letnim okresie pozbawienia mieszkańców Śląska całkowitej wolności religijnej oraz o prześladowaniach i represjach, jakie musieli znosić w wyniku kontrreformacji. Dom Modlitwy to pomnik historyczny ludzi, którzy przez lata z utęsknieniem oczekiwali odzyskania wolności religijnej i równego traktowania wszystkich mieszkańców Śląska.

Gdzie znajduje się Dom Modlitwy w Łomnicy? MAPA

Dom Modlitwy znajduje się na terenie Muzeum Dolnośląskiego Dworu Pałac Łomnica. Opcji zwiedzania muzeum jest wiele, a szczegóły można znaleźć TUTAJ.

Dom Modlitwy w Łomnicy to ostatni taki obiekt w Polsce.

Budynek stał w wsi Rząśnik i popadał w ruinę. Właściciele pa...

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto