Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedziesz do Niemiec? Możesz trafić na kwarantannę! Sprawdź, kogo dotyczą przepisy

Redakcja
Niektóre województwa w Polsce zostały uznane w Niemczech za ,,obszar zagrożony"
Niektóre województwa w Polsce zostały uznane w Niemczech za ,,obszar zagrożony" Aleksandra Pazda
Sytuacja w związku z koronawirusem w Europie jest bardzo dynamiczna. Część państw zamyka się na inne kraje. Niemcy również wyznaczyli obszary ryzyka, w tym powiaty z Polski. Kto będzie musiał przejść kwarantannę? Czy granice zostaną ponownie zamknięte? Sprawdziliśmy.

Koronawirus na świecie

Osób zakażonych Covid-19 w całej Europie wciąż przybywa. W ciągu ostatnich dni znacząco wzrosła również liczba dobowych zakażeń koronawirusem w Polsce.

lubuskie
  • Zakażonych114 408
    + 740
  • Zmarło2 736
    + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Rządy poszczególnych krajów na bieżąco reagują na pogarszającą się sytuację. Niektóre z nich zamykają swoje granice dla podróżujących, jak np. Dania. Inne wprowadzają obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie dla osób, które wracają z tzw. ,,obszarów zagrożonych". Tak też zrobili nasi zachodni sąsiedzi.

Kwarantanna po przyjeździe do Niemiec

Kto będzie musiał udać się na kwarantannę po przyjeździe do Niemiec? Jeśli wybierasz się na wycieczkę do naszych zachodnich sąsiadów, warto sprawdzić, czy nie będziesz musiał przechodzić 14-dniowej kwarantanny. Od 17 października niektóre regiony w Polsce zostały uznane w Niemczech za tzw. ,,obszary ryzyka". Według najnowszych informacji z 15 października należą do nich województwa:

  • kujawsko-pomorskie,
  • małopolskie,
  • podlaskie,
  • pomorskie i
  • świętokrzyskie.

Osoby przybywające do Niemiec, które w dowolnym momencie w ciągu ostatnich 14 dni poprzedzających przyjazd do Brandenburgii przebywały na obszarze zwiększonego ryzyka, są zobowiązane bezpośrednio po przyjeździe udać się bezpośrednio do miejsca zamieszkania lub innego odpowiedniego miejsca zakwaterowania i poddać się 14-dniowej kwarantannie (licząc od dnia przyjazdu).

Na liście znalazło się również mnóstwo innych krajów, jak np. Hiszpania, Turcja i regiony Danii. Cala lista dostępna na stronie: rki.de.

WIDEO: SŁUBICE. Otwarcie granicy w Słubicach - 13.06.2020

Pracownicy transgraniczni

Warto podkreślić, że obowiązek przechodzenia 14-dniowej kwarantanny nie dotyczy osób, które przyjeżdżają do Brandenburgii w celach zawodowych codziennie lub na okres do pięciu dni. Dodatkowo kwarantanna nie dotyczy osób, które wjeżdżają do Brandenburgii, by skorzystać z kursów edukacyjnych i szkoleniowych.

Aby nie przechodzić kwarantanny, osoby udające się do Brandenburgii z wyżej wymienionych województw mogą również niezwłocznie po wjeździe przedłożyć właściwemu organowi zaświadczenie lekarskie w języku niemieckim lub angielskim, potwierdzające, że nie są zakażeni SARS-CoV-2. Zaświadczenie lekarskie musi być oparte na biologicznym badaniu molekularnym na obecność zakażone wirusem SARS-CoV-2, które jest przeprowadzane w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym kraju opublikowanym przez Instytut Roberta Kocha.

Kwarantanna w Berlinie

Inaczej sytuacja przedstawia się w Berlinie. Tu pracownicy transgraniczni nie są zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny. Zatem pracownicy z obszarów ryzyka, którzy pracują w stolicy Niemiec również powinni udać się na 14 dni izolacji.

Tu z kwarantanny zwolnieni są tylko:

  • osoby, które wjeżdżają do Republiki Federalnej Niemiec lub do kraju związkowego Berlina w celach tranzytowych,
  • które ze względów zawodowych przewożą przez granicę drogą lądową, kolejową, morską lub powietrzną inne osoby, towary i dobra
  • osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie wraz z aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych w języku niemieckim lub angielskim, potwierdzające, że nie są zakażone koronawirusem

Ponowne zamknięcie granic

W związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce, 19 października odbyła się wideokonferencja, w której wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz wojewodowie z całej Polski.

- Czy to oznacza, że granice zostaną ponownie zamknięte? - pytali nas zaniepokojeni Czytelnicy. Postanowiliśmy więc dowiedzieć się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, czy rząd ma plany co do zamknięcia granic lub wprowadzenia nowych restrykcji dla osób przekraczających granicę.

- W MSWiA nie toczą się obecnie prace w tych kwestiach - dowiedzieliśmy się w Wydziale Prasowym MSWiA.

Korki na granicy

Choć na granicy polsko-niemieckiej nie wprowadzono kontroli, to niemal po każdym weekendzie tworzą się korki. Dotyczy to w szczególności autostrady A2 i przejścia granicznego w Świecku. Najgorzej sytuacja wygląda po świętach w Niemczech - wtedy zakorkowane są całe Słubice.

Zakorkowane granice już nie dziwią mieszkańców. Takie zatory drogowe powtarzają się nagminnie i trwają zazwyczaj cały dzień.

WIDEO: Osoby hospitalizowane w raporcie koronawirusowym - o co w tym chodzi?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto