Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Awantura o nową taryfę wody

RS
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Tomasz Gola
Jeleniogórzanie zapłacą jednak wyższe rachunki za wodę i odbiór ścieków. Choć władze miasta zapowiadały, że nie będzie podwyżek dla gospodarstw domowych, spółka Wodnik o ponad złotówkę podniesie wysokość opłaty abonamentowej.

Więcej za usługi wodociągowe zapłacą także jeleniogórscy przedsiębiorcy i instytucje. Od marca woda dla nich podrożeje o ponad 13 procent (podwyżka o 0,73 zł). Za odbiór ścieków będą musieli zapłacić o ponad 16 procent więcej (podwyżka o 0,84 zł). W sumie za metr sześcienny wody i ścieków firmy mają płacić 13,23 zł brutto.
Według opozycyjnych radnych prezydent nie dotrzymał słowa deklarując, że gospodarstwa domowe w Jeleniej Górze nie będą płaciły więcej za wodę.

- Mieszkańcy zostali wprowadzeni w błąd. Rzeczywiście cena wody nie zmieni się, ale na taryfę składają się trzy elementy. Oprócz ceny wody jest to koszt odbioru ścieków i abonament. Do każdego rachunku za wodę trzeba więc doliczyć 11,66 złotych tej opłaty – mówi Krzysztof Mróz, radny Prawa i Sprawiedliwości.
Prezydent Marcin Zawiła, uważa że nie może mieć sobie niczego do zarzucenia.

- Deklarowałem, że nie będzie podwyżek cen wody i ścieków dla gospodarstw indywidualnych. Dotrzymaliśmy słowa bo te opłaty nie rosną – mówi prezydent.

Opozycyjni radni są też rozgoryczeni, bo odebrano im możliwość dyskusji nad uchwałą w sprawie nowej taryfy. Znalazła się ona w programie czwartkowej sesji rady, ale na wniosek wiceprezydenta Huberta Papaja, została wycofana z porządku obrad.

Zastępca prezydenta uznał, że sprawą zajmowały się już dwie komisje rady i wydały pozytywne opinie. Samorząd i tak nie ma możliwości wpływu na zmianę stawek, więc nie powinien się tym zajmować. Taryfa wejdzie w życie bez względu na stanowisko rady miasta lub jego brak.

W tym roku jeleniogórzanie zapłacą więcej za śmieci. Od 1 lipca płacić 18 złotych miesięcznie za posegregowane śmieci. Wywóz nieposegregowanych odpadów będzie kosztował 28 złotych. Podrożała komunikacja miejska. Za bilet trzeba zapłacić 3 zł.

Stawki opłat za nieruchomości wzrosły od 4 do prawie 47 procent z zależności od kategorii nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto