Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Budżet obywatelski 2015. Są już wyniki. Zobacz jakie projekty zostaną zrealizowane

Rafał Święcki
- Promowaliśmy projekt wśród rodzin i znajomych, liczyliśmy że poprze go może z 80 osób.  – mówi Eugeniusz Sosnowicz, prezes Stowarzyszenia Jeleniogórska Promenada Bobru.
- Promowaliśmy projekt wśród rodzin i znajomych, liczyliśmy że poprze go może z 80 osób. – mówi Eugeniusz Sosnowicz, prezes Stowarzyszenia Jeleniogórska Promenada Bobru. Rafał Święcki
Jelenia Góra: Budżet obywatelski 2015. Ponad 9100 jeleniogórzan zagłosowało nad wnioskami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego na rok 2015. Głosowanie zakończyło się 23 października. Większość mieszkańców oddała głosy za pośrednictwem internetu. Do urn, rozmieszonych w różnych punktach miasta, trafiło ponad 1000 kart.

Uczestnicy głosowania mogli wybierać spośród 110 zakwalifikowanych projektów. Do podziału było półtora miliona złotych.
Na razie do realizacji zakwalifikowano pięć projektów. W urzędzie trwa teraz szacowanie kosztów ich realizacji, bo wnioskodawcy podawali w zgłoszeniach mocno przybliżone kwoty. Jeśli się okaże, że pieniędzy wystarczy, zakwalifikowany zostanie także szósty projekt.

Jelenia Góra: Budżet obywatelski 2015

Najwięcej głosów zebrał pomysł budowy Jeleniogórskiej Promenady Bobru. 928 osób chce by na odcinku 1600 metrów od ul. Wiejskiej do ul. Lwóweckiej, wzdłuż rzeki Bóbr powstał spacerowy deptak. Inicjatorzy projektu oszacowali, że jego realizacja będzie kosztowała 485 tysięcy złotych.
Przyznają, że zwycięstwo w głosowaniu zupełnie ich zaskoczyło.
- Promowaliśmy projekt wśród rodzin i znajomych, liczyliśmy że poprze go może z 80 osób. – mówi Eugeniusz Sosnowicz, prezes Stowarzyszenia Jeleniogórska Promenada Bobru.
W stowarzyszeniu działa około 20 osób.
- Staramy się, by Bóbr zaistniał w świadomości jeleniogórzan, bo wielu mieszkańców nawet nie potrafi wskazać gdzie przepływa ta rzeka. Choć płynie przez środek miasta, jej wykorzystanie jest bardzo niewielkie. Miasto jedynie pobiera z niego wodę pitną – dodaje Eugeniusz Sosnowicz.
Gdy powstanie promenada, ułatwi ona dojście z Zabobrza do śródmieścia Jeleniej Góry. Spacerkiem do centrum będzie można dojść w 15 minut. Stowarzyszenie ma też inne pomysły związane z Bobrem. Chcą by nadać nazwy jeleniogórskim mostom. Jest ich wiele, ale żaden z nich nie został oficjalnie nazwany. Jedynie na most łączący ulice: Osiedle Robotnicze i Ogińskiego, zwykło się mówić „garbaty mostek”.

Drugie miejsce w głosowaniu zajął projekt budowy ścieżki pieszo – rowerowej wzdłuż ul. Ogińskiego. W zamyśle inicjatorów pomysłu ma ona włączyć Zabobrze w system istniejących dróg rowerowych w Jeleniej Górze. Projekt poparło 914 osób.
Ścieżka miałaby się zaczynać w rejonie sklepu „Jubilat” i kończyć w rejonie ślimaka drogowego na ul. Konstytucji 3 Maja. Ułożenie 1200 metrów bitumicznej drogi i ustawienie tablic informacyjnych ma kosztować 620 tys. złotych.

Trzeci projekt poparło 795 osób. Nazwano go „Tu mieszkam i tu odpoczywam”. Chodzi o zagospodarowanie podwórka u zbiegu ulic: Drzymały, Świętojańskiej i Złotniczej w Jeleniej Górze. Mieszkańcy chcą, by za 220 tysięcy złotych zbudowano im siłownię zewnętrzną, plac zabaw dla dzieci, miejsca parkingowe, skwerek z ławkami i zielenią oraz oświetlenie i bramę wjazdową na podwórko.

Do przyszłorocznego budżetu zostanie też wpisana modernizacja istniejącego oraz rozbudowa ciągu pieszo - jezdnego w obrębie Szkoły Podstawowej nr 8. Inicjatorzy projektu uważają, że jego realizacja poprawi bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem dowożonych dzieci niepełnosprawnych. (SP- 8 jest szkołą z klasami integracyjnymi). Projekt poparło 782 osoby.

Ostatnim projektem zakwalifikowanym teraz do realizacji jest budowa zewnętrznej siłowni w parku Norweskim w Cieplicach. Ma ona powstać przy istniejącym placu zabaw i boisku. Za realizacją zagłosowało 677 jeleniogórzan.

Na krótkiej liście rezerwowej jest jeszcze projekt sfinansowania działalności Specjalistycznej Poradni Rodzinnej w Jeleniej Górze. Prowadzi ją specjalistyczna poradnia rodzinna przy ul. PCK 23. Potrzeba jej 130 tysięcy złotych. Na ten projekt zagłosowało 636 osób.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto