18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Coraz więcej ślubów w piątki

AS
Jeszcze kilka lat temu uroczystości ślubne w jeleniogórskim USC odbywały się niemal wyłącznie w soboty. Ostatnimi czasy coraz częściej odbywają się w piątki. Czy to jest zmiana prawa, czy obyczajów?

- I prawo, i obyczaj pozostał taki sam – wyjaśniono w USC. – Ale rzeczywiście, bywają ostatnio śluby zawierane w dniu powszednim. Zwyczaj ślubów w soboty w Jeleniej Górze wynikał z faktu, że miasto było i jest relatywnie nie za wielkie, bo w metropoliach typu Warszawa, czy Wrocław śluby udzielane są niemal codziennie.

Przepis nie stanowi o konieczności tej uroczystości w dniu wolnym od pracy, ale mówi o konieczności uroczystej oprawy. Nieco łatwiej o nią w dniu wolnym od pracy, ale dziś, kiedy liczne pary nowożeńców przybywają do nas z zagranicy, nie mają za wiele czasu, chcą mieć weekend dla rodziny i bliskich, to spotykamy się z prośbą o ślub w czwartki, czy piątki. Jeśli takich par jest nieco więcej, to sprawa jest prostsza – zabezpieczamy muzyka i inne przewidziane konwencją działania. Jeśli to jest jedna para, to najczęściej życzy sobie bardzo skromnej uroczystości. Nie uwłaczając powadze chwili i w poszanowaniu dla tego szczególnego momentu tak organizujemy ten ślub, żeby zadośćuczynić prośbom.

- W szczególnych przypadkach – dodał Marcin Zawiła, Prezydent Miasta – ślub odbywa się nawet poza siedzibą USC. Są bowiem okoliczności, choćby obłożna choroba z niedobrymi rokowaniami, kiedy jedna z osób biorących ślub nie może opuścić szpitalnego łóżka. A ze względu na symbolikę sprawy, czy też sprawy majątkowe, czy spadkowe ślub jest ważny. Wtedy kierownik USC odbiera przysięgę, która musi być świadomie składana nawet przez nawet śmiertelnie chorego człowieka. To jest bowiem taki rodzaj oświadczenia woli, który nie może być „dorozumiany”.

Nawet w przypadku kiedy ślub bierze dwoje osób głuchoniemych, to w uroczystości uczestniczy tłumacz języka migowego, który w imieniu małżonków wygłasza formułę, tłumacząc małżonkom w języku migowym słowa urzędnika USC. To są bardzo poruszające uroczystości.

Źrodło: Informacje UM Jelenia Góra

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto