Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Dolfamex boi się zwolnień

Violetta Pietrzak
Dolfamex jest znanym producentem narzędzi
Dolfamex jest znanym producentem narzędzi Marcin Oliva Soto
Pracownicy jeleniogórskiej spółki Dolfamex nie śpią po nocach. 120 osób boi się prywatyzacji firmy. Ministerstwo Skarbu Państwa chce ją bowiem sprzedać w przetargu. To oznaczałoby, że załoga zakładu produkującego narzędzia do obróbki skrawaniem nie będzie miała zagwarantowanego pakietu socjalnego.

- Czujemy się oszukani przez rząd - mówi przewodniczący rady pracowników Tadeusz Biliński.

- Wielokrotnie zapewniano załogę, że przy prywatyzacji będzie brany pod uwagę nie tylko interes Skarbu Państwa, ale też pracowników. Nie oczekujemy wiele - dodaje Ryszard Pogoda, szef zakładowej Solidarności. - Chcemy mieć zagwarantowaną pracę i podstawowe prawa.

Pracownicy Dolfamexu wierzyli w zapewnienia ministra Skarbu Państwa, że będą mogli podjąć negocjacje z przyszłym inwestorem i ustalić z nim pakiet socjalny. - Nie jesteśmy przeciwni sprzedaży - mówi Biliński. - Ale nie pozwolimy przeprowadzić jej w takiej formie, jaką proponuje teraz rząd.

Ministerstwo Skarbu Państwa planowało pierwotnie sprzedaż firmy w drodze negocjacji. Teraz zmieniło zamiar i ogłosiło przetarg. Dolfamex kupi ten oferent, który da więcej, a nie ten, który zapewni lepszy rozwój firmy i korzystne warunki pracy. Przetarg uniemożliwia też jakiekolwiek rozmowy z obecnymi pracownikami. A ci obawiają się, że nowy właściciel zredukuje zatrudnienie.

Ministerstwo twierdzi, że przetarg to dla spółki optymalne rozwiązanie. - Procedura przetargu jest bowiem jasna i szybka - mówi jego przedstawicielka Justyna Hryckiewicz . Jak wyjaśnia, minister - w celu zapewnienia ochrony interesów pracowniczych - nakazał wpisanie do umowy prywatyzacyjnej rocznej gwarancji zatrudnienia dla osób, które mają umowy na czas nieokreślony.

- To nas nie satysfakcjonuje - twierdzą pracownicy. Podpisali się pod protestem skierowanym do ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada, domagając się przywrócenia możliwości negocjowania pakietu socjalnego. - Nie mamy nic do stracenia. Będziemy walczyli o swoje prawa - mówią zgodnie Pogoda i Biliński.

Współpraca: ALKA

Jest praca, ale poza Jelenią Górą

W Jeleniej Górze nie ma zbyt wielu ofert pracy dla techników i wykwalifikowanych robotników. Mogą jednak znaleźć zatrudnienie poza miastem. Trwa rekrutacja do zakładów w specjalnej strefie ekonomicznej w Wykrotach i Kamiennej Górze. Firma HMS, która buduje zakład w Wykrotach, zatrudni 150 osób przy produkcji solarów. W strefie w Nowogrodźcu, w firmie TBAI produkującej elementy siedzeń samochodowych, przyjmą 450 osób. Firmy zapewniają dowóz do pracy. Produkcja ruszy w przyszłym roku. Trwa także rekrutacja do hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Poszukiwani są m.in. pracownicy ochrony oraz konserwatorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto