Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra miała ulicę Adolfa Hitlera. Gdzie się mieściła i jak nazywały się inne? Wielokrotnie zmieniały swoje nazwy

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Jesteście ciekawi, jak przed wojną nazywały się poszczególne ulice w Jeleniej Górze? Sprawdźcie w naszej galerii, klikając w pierwsze zdjęcie, a później kolejne
Jesteście ciekawi, jak przed wojną nazywały się poszczególne ulice w Jeleniej Górze? Sprawdźcie w naszej galerii, klikając w pierwsze zdjęcie, a później kolejne UM Jelenia Góra
Mieszkasz w Jeleniej Górze? Wiedziałeś jak nazywały się kiedyś ulice tego miasta?

Nazwy ulic w Jeleniej Górze zmieniały się nie tylko po wojnie

Wiele nazw ulic zmieniono tuż po zakończeniu II Wojny Światowej, ale niektóre z nich nazywają się dziś inaczej również z uwagi na upadek Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i postaci, które były nierozerwalnie z nią związane. Do dziś zresztą powstają ciągle nowe, a o ich nazwach często decydują sami mieszkańcy, bo nadawanie brzmienia jakiejś ulicy leży w gestii samorządów.

Wiele nowych nazw ulic pojawiło się w Jeleniej Górze wraz z początkiem nowego roku. Jednym z jej patronów jest Tadeusz Mazowiecki. Tabliczka z jego nazwiskiem została ustawiona na wybudowanej obwodnicy Maciejowa pomiędzy ulicą Wrocławską a Rondem 4 Czerwca. Nowe nazwy pojawiły się też w Cieplicach. Na wniosek Archiwum Państwowego we Wrocławiu i jeleniogórskich organizacji powstała ulica Eugena Füllnera, właściciela fabryki maszyn papierniczych w Cieplicach, projektanta urządzeń papierniczych i filantrop. Właściciel jednego z największych przedsiębiorstw w Niemczech wybudował kolonię mieszkaniową dla ponad 70 rodzin oraz utworzył specjalny fundusz ubezpieczeniowy dla osób poszkodowanych w wypadkach. Założył także przedszkole z placem zabaw i bibliotekę. Ciekawostka jest fakt, że każda osoba po 20 latach pracy otrzymywała od Füllnera złoty zegarek, a po 25 latach złoty łańcuch. Przedsiębiorca nigdy nie doczekał się potomstwa, a to, co zbudował sprzedał koncernowi maszynowemu Linke-Hoffman-Lauchhammer AG. z Wrocławia.

Nowe nazwy ulic pojawiły się w 2022 roku w Cieplicach

W Cieplicach pojawiła się też ulica Schaffgotschów, niezwykłego rodu jeleniogórzan, którzy posiadali na własność zamek Chojnik, pałac w Sobieszowie, pałac w Cieplicach, Proszówce i zamek Gryf. To im zawdzięczamy początki uzdrowiska i popularyzowanie zdrowotnych właściwości wód. Obok ulicy Schaffgotschów pojawiły się też: Cysterska i Karczma Sądowa.

A jak najważniejsze ulice Jeleniej Góry nazywały się po wojnie i po1989 roku? Zobaczcie w naszej galerii ze zdjęciami!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto