Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: MPGK przejmie całą zieleń miejską. Inni przedsiębiorcy protestują

Rafał Święcki
Jelenia Góra: MPGK. Jeleniogórscy przedsiębiorcy związani z branżą pielęgnacji zieleni protestują przeciwko, ich zdaniem, monopolistycznym zapędom rady miasta. Jelenia Góra specjalną uchwałą, chcą wyeliminować konkurencję Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Miasto bez przetargu będzie powierzało, utrzymanie miejskiej zieleni swej spółce. Przedsiębiorcy będą walczyć o uchylenie uchwały przed sądem administracyjnym. My o sprawie powiadomiliśmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przyjrzy się on sprawie.

Jelenia Góra: MPGK

Miasto powierzy MPGK: utrzymanie letnie i zimowe gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych dróg i ulic, mostów, placów; utrzymanie porządku na miejskich działkach gruntowych; utrzymanie zieleni przy drogach i na miejskich działkach; opiekę nad szaletami publicznymi; fontanny miejskie; utrzymanie cmentarzy, placów zabaw i parków. MPGK ma też zajmować się transportem zwłok bezdomnych zwierząt, dekorowaniem okolicznościowym miasta i gospodarką leśną w lasach komunalnych. Wszystkie usługi będą powierzane spółce bez przetargów.
Według przedsiębiorców uchwała narusza ustawę o zamówieniach publicznych i ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów.

- Trzeba będzie zmienić to prawo miejscowe. Sytuacja, gdy na rynku jest konkurencja, jest dla interesów miasta korzystniejsza. Jakość usług MPGK znacznie się podniosła. Widać to np. w Parku Norweskim. Ale stało się tak nie dzięki monopolowi, tylko konkurencji - mówi Mieczysław Gawryjołek, właściciel jednej z jeleniogórskich firm ogrodniczych.

Jego firma wygrała w 2013 roku przetarg na utrzymanie parku Zdrojowego w Cieplicach. Umowa kończy się w marcu 2016 roku. Jeśli uchwała nie zostanie cofnięta, firma Gawryjołka nie będzie mogła wystartować w kolejnym przetargu. Opiekę nad parkiem z automatu przejmie MPGK.
Podobnie będzie z parkiem na wzgórzu Kościuszki, którym teraz też zajmuje się prywatna firma ogrodnicza.

Dlaczego radni podjęli taką uchwałę?

- Nie chcieliśmy, żeby robiono przetargi na każdy chodnik w mieście. Inna sprawą jest kontrola jakości wykonywanych przez MPGK prac. Trzeba będzie się temu przyjrzeć – mówi Miłosz Sajnog, radny ODŚ.

Władze miasta powołują się na ustawę o gospodarce komunalnej. Według niej gmina może zlecać zadania wynikające z gospodarki komunalnej zakładowi budżetowemu lub spółce prawa handlowego.
- Powierzenie przez miasto wykonywania zadań własnych swojej jednostce organizacyjnej bez przeprowadzenia przetargu jest zakwalifikowane jako zamówienie „in house” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Jest ono zgodne z unijną dyrektywą, która pozwala gminie, powierzyć te zadania swojej jednostce, bez zastosowania przetargu. Spółka musi jednak realizować, co najmocniej 80 procent swych zadań na rzecz gminy. MPGK spełnia ten warunek.
Jerzy Lużniak, zastępca prezydenta nie ukrywa, że chodzi o ochronę miejsc pracy w miejskiej spółce.
- Stworzyliśmy spółkę miejską, by realizowała te zadania. Nie chcemy jej narażać na otwartą konkurencję – mówi wiceprezydent.
- Wydaje mi się, że jest to decyzja słuszna. Nadmiernie rozbuchanych kosztów działalności MPGK niech pilnuje prezydent i zarząd spółki – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto