Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Naprawiają murawę na Złotniczej. Nacinają i kołkują płytę boiska, by spływała woda

Rafał Święcki
Jelenia Góra: Naprawiają murawę na Złotniczej. Płyta boiska przez kilka najbliższych tygodni będzie głęboko nacinana i nakłuwana specjalnymi kołkami. Ekspert nie daje gwarancji, że po tych zabiegach woda zacznie spływać

Na zmodernizowanym za 16 mln złotych obiekcie zaczęto prace przy naprawie boiska, z którego nie odpływa deszczówka. W ramach naprawy gwarancyjnej, prace przeprowadzi firma „Trawnik” ze Szczecinka, która na zlecenie głównego wykonawcy, trzy lata temu układała murawę.

Jelenia Góra: Naprawiają murawę na Złotniczej

Płyta boiska do czerwca przejdzie trzy kilkudniowe tury zabiegów agrotechnicznych. Specjalna maszyna pocięła ją długimi na ponad 20 centymetrów nożami. W powstałe szczeliny został wsypany piasek. Później płyta będzie dwukrotnie kołkowana specjalnymi kołkami. Takie zabiegi zalecił wynajęty przez miasto Jelenia Góra konsultant do spraw murawy - profesor Karol Wolski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Ekspert uznał, że płyta boiska została zbudowana sprzecznie ze sztuką budowlaną. - Podstawową przyczyną zalegania wody na boisku jest brak jednorodnej warstwy odsączającej o grubości 20 cm w postaci piasku pod całą warstwą wegetacyjną murawy – czytamy w opinii. To powoduje, że przesiąkliwość płyty jest 30-krotnie mniejsza od minimalnej wartości wymaganej przy budowie trawiastych boisk. Profesor Wolski, nie gwarantuje jednak, że nacinanie i kołkowanie płyty przyniesie zdecydowaną poprawę. Jeśli woda nie zacznie spływać, trzeba będzie zedrzeć płytę i wykonać ją na nowo.

Przekonanie wykonawcy o wadliwym wykonaniu płyty, zajęło władzom miasta aż trzy lata. Na Złotniczej wielokrotnie odwoływano mecze III-ligowych Karkonoszy z powodu podmokniętego boiska. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej w listopadzie ub. roku, po kolejnym odwołaniu meczu cofnął decyzję o dopuszczeniu murawy do rozgrywek ligowych.

- Ta decyzja została cofnięta przez DZPN, dzięki programowi naprawczemu, który wdrożyło miasto – mówi Tomasz Kowalczyk, prezes klubu Karkonosze.

Jemu, zawodnikom i kibicom Karkonoszy, bardzo zależy, by stadion na Złotniczej został udostępniony do normalnej eksploatacji. Mimo wielu usterek, to najnowocześniejszy obiekt sportowy w okolicy.

Do naprawy na Złotniczej jest jeszcze sieć energetyczna. Powodowała ona dwukrotnie awarie oświetlenia. Wysiadło ono m.in. w trakcie meczu kobiecych reprezentacji piłkarskich Polski i Holandii.
Operator stadionu w tym roku chciałby na nim zorganizować Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce i Mistrzostwa Polski w Gimnastyce Artystycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto