Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Nowe przejście dla pieszych na Alei Wojska Polskiego

Rafał Święcki
Wiele osób przechodzi przez jezdnię w rejonie przystanków autobusowych, przy dawnej siedzibie pogotowia ratunkowego, a tam przejścia dla pieszych nie ma.
Wiele osób przechodzi przez jezdnię w rejonie przystanków autobusowych, przy dawnej siedzibie pogotowia ratunkowego, a tam przejścia dla pieszych nie ma. Rafał Święcki
Jelenia Góra: Nowe przejście dla pieszych na Alei Wojska Polskiego. Będzie nowe przejście. Miejski Zarząd Dróg i Mostów wyznaczy je i przebuduje fragment ulicy w rejonie nowego sklepu sieci Netto.

Po jego otwarciu przez na ruchliwej Alei Wojska Polskiego zrobiło się niebezpiecznie. Wiele osób przechodzi przez jezdnię w rejonie przystanków autobusowych, przy dawnej siedzibie pogotowia ratunkowego, a tam przejścia dla pieszych nie ma.

Jelenia Góra: Nowe przejście dla pieszych na Alei Wojska Polskiego

- Rozważaliśmy dwa warianty wyznaczenia nowego przejścia. Pierwszy, tańszy miał polegać na obniżeniu krawężników i wymalowaniu pasów. Drugi, droższy zakłada przeniesienie zatoczki dla autobusów jadących w kierunku dworca PKP. – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.
- Miałaby ona powstać, kosztem pasa zieleni przy dawnej siedzibie pogotowia, vis a vis niewielkiego parku na Wojska Polskiego – dodaje.

Władze miasta zdecydowały się na droższy wariant. Przebudowa ma kosztować ponad 50 tysięcy złotych.
- Chcemy, żeby zatoczka była nieco większa, by mogły się tam zatrzymywać także autobusy wycieczkowe – mówi prezydent Marcin Zawiła.
Miasto ma ogłosić przetarg na wykonawcę. Budowa ma potrwać najwyżej tydzień.
Przebudowę alei i wyznaczenie nowego przejścia przedyskutowano już z policją. Jej opinia jest pozytywna.
Podinspektor Maciej Dyjach, naczelnik wydziału ruchu drogowego w jeleniogórskiej policji uważa, że lokalizacja jest dobra.

- Z tego przejścia piesi na pewno zechcą korzystać. Nie jesteśmy w stanie zmusić ludzi, do chodzenia do położonych dalej przejść. Dlatego powinno ono powstać dokładnie w tym miejscu, gdzie dziś przechodzą wbrew przepisom – mówi naczelnik Dyjach.

Zebra zostanie oświetlona dodatkowymi lampami, by przejście było bezpieczne także po zmroku. Takie rozwiązanie sprawdziło się też w innych punktach Jeleniej Góry, gdzie w minionych latach dochodziło do śmiertelnych wypadków z udziałem przechodniów.
Zdaniem podinspektora Macieja Dyjacha dodatkowe przejścia dla pieszych przydałby się także na innych ulicach.

- W rejonie „małej poczty” ludzie bardzo często przebiegają przez ulicę Wolności z położonych naprzeciwko zatoczek autobusowych. Podobnie jest pod sklepem Rondo na Zabobrzu. Tam ludzie lawirują pomiędzy samochodami idąc z ryneczku do tego sklepu – mówi Dyjach.

Jak wynika ze statystyk policyjnych w grupie najbardziej zagrożonych potrąceniem jest młodzież i seniorzy. Do wypadków dochodzi m.in. na przejściach, gdy piesi ruszają tuż po zapaleniu się zielonego światła i nie patrzą na boki. Zdarza się, że wchodzą wprost pod samochód, który w ostatniej chwili wjeżdża na przejście. Dlatego na niektórych skrzyżowaniach (Ogińskiego – Różyckiego i Wojska Polskiego) pojawią się dodatkowe pomarańczowe lampy ostrzegawcze dla kierowców. Będą pulsowały, gdy pieszy będzie miał zielone światło. Zgasną, gdy na przejściu zaświeci się czerwone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto