MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Otwarcie Bram Czasu - Time Gates pod Wzgórzem Kościuszki (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Nowa atrakcja turystyczna Jeleniej Góry - podziemna trasa turystyczna Time Gates
Nowa atrakcja turystyczna Jeleniej Góry - podziemna trasa turystyczna Time Gates użyczone Time Gates
W sobotę (22 grudnia 2018 r.) nastąpi oficjalne otwarcie podziemnej trasy turystycznej Time Gates. Ma długość około 4 km i została wydrążona we Wzgórzu Kościuszki w czasie II wojny światowej jako schron przeciwlotniczy.

W sobotę (22 grudnia) o godz. 12. pierwsi turyści przekroczą Bramy Czasu Time Gates ulokowane w podziemiach wydrążonych we Wzgórzu Kościuszki w Jeleniej Górze (ul. Chełmońskiego 3). To nowa, niezwykła atrakcja turystyczna na mapie Dolnego Śląska. Podziemny obiekt w Jeleniej Górze ma powierzchnię ponad 5 kilometrów kwadratowych. Do wybuchu II wojny światowej w jego najstarszej części funkcjonowała potężna piwnica winna. Decyzja o drążeniu w obecnym Wzgórzu Kościuszki potężnego schronu przeciwlotniczego zapadała w 1944 r. Niemcy ponosili coraz większe klęski i rosło zagrożenie bombardowaniami południa Dolnego Śląska, które pozostawało dotychczas daleko od frontu.

Fotorelacja z ćwiczeń służb ratunkowych w podziemiach Jeleniej Góry

Początkowo schron miał być przystosowany dla około 2 tys. osób. W trakcie budowy zapadła decyzja o zwiększeniu zakresu inwestycji i przystosowaniu podziemi dla 6 tys. osób. W okresie powojennym podziemia zostały zaadaptowane m.in. na magazyn Centrali Rybnej, a następnie na pieczarkarnię. Na przełomie XX i XXI w. w pomieszczeniach po dawnej piwnicy na wina funkcjonowała dyskoteka. Do dziś są tam pozostałości jej wyposażenia. W połowie lipca 2018 r. ruszyły prace związane z adaptacją podziemi na obiekt turystyczny. Wcześniej władze Jeleniej Góry zawarły w tej sprawie umowę z firmą Arado, której właściciele mają już doświadczenie związane z tworzeniem podziemnych tras turystycznych. Zbierali je tworząc obiekt turystyczny Arado w Kamiennej Górze oraz Movie Gate pod pl. Solnym we Wrocławiu.

Umowa dzierżawy podziemi w Jeleniej Górze została zawarta na okres 25 lat. Zastrzeżono w niej, że w przypadku wystąpienia zagrożenia, które będzie się wiązało z koniecznością przekształcenia podziemi w schron dla ludności, dzierżawca ma 48 godzin na usunięcie z nich eksponatów. Podziemna trasa turystyczna to połączenie historii z zabawą, by trafić w gusta osób w różnych przedziałach wiekowych. Jedną z największych i to dosłownie atrakcji, jest największa w Polsce cewka Tesli. Ponadto osoby zwiedzające podziemia zobaczą w nich dużo odniesień do historii i legend związanych z Dolnym Śląskiem, a zwłaszcza Kotliną Jeleniogórską. Są tam m.in.: pociąg pancerny, ukryte przez niemieckich nazistów złoto, a także słynny Duch Gór.

Bramy Czasu - Time Gates są dostępne dla zwiedzających:

- od poniedziałku do piątku w godz. 10-17
- w soboty, niedziele i święta w godz. 10-19

Bilety wstępu kosztują:

- 19 zł - bilet normalny
- 15 zł - bilet ulgowy (przysługuje również grupom zorganizowanym liczącym co najmniej 15 osób oraz mieszkańcom Jeleniej Góry po okazaniu dokumentu tożsamości)

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto