Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra. Młodzi ludzie wydali przewodnik po Zabobrzu

alka
Michał Guz jest współautorem przewodnika
Michał Guz jest współautorem przewodnika
Młodzi jeleniogórzanie wydali nietypowy przewodnik po Zabobrzu

Zabobrze, 30-tysięczne osiedle sypialnia Jeleniej Góry, doczekało się niezwykłego przewodnika. – Nie ma w nim opisu budynków, bo i co tu opisywać – mówi z uśmiechem Michał Guz, 30-letni literat i eseista, który po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim powrócił do rodzinnej Jeleniej Góry.
Wraz z Pawłem Krzaczkowskim, doktorantem na kulturoznawstwie Uniwersytetu Wrocławskiego, są autorami tekstu artystycznego przewodnika po Zabobrzu. Przymiotnik „artystyczny” ma wskazywać na charakter publikacji. Jest w niej sporo o historii powstania osiedla, bo dla rówieśników autorów i ich młodszych kolegów losy Zabobrza są zupełnie nieznane. – Dlaczego osiedle powstało właśnie w tym miejscu, dlaczego ma taki układ architektoniczny? Kto wymyślił nazwę? – zadaje pytania Marcin Kozłowski, 17-latek z bloku przy ul. Kiepury.
– Staramy się odpowiedzieć na te pytania, dodając zdjęcia miejsc i scenek z życia osiedla, które nas zainspirowały – wyjaśnia Michał. Autorami fotografii są: Piotr Pietrus, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, związany z Ostkreuz-schule w Berlinie, oraz Janek Zawadzki, jeleniogórzanin, student ASP we Wrocławiu.
Twórcy przewodnika wywodzą się z Jeleniogórskiej Alternatywy Kulturalnej, stworzonej przez młodych ludzi jako uzupełnienie tzw. wysokiej kultury prezentowanej przez teatry i filharmonię.
Dlaczego zainteresowali się Zabobrzem? – Bo stanowi swego rodzaju żywy pomnik najnowszej historii Jeleniej Góry, paradoksalnie, historii zapisanej w betonie – wyjaśnia Guz. Obawia się, żeby ta historia nie popadła w zapomnienie. – Świetnie byłoby, gdyby domy na Zabobrzu ozdobić malowidłami, tak jak na wrocławskich blokowiskach robi to L.U.C – marzy Marcin. – Sukcesem będzie stworzenie lokalnej więzi między mieszkańcami Zabobrza– mówi Michał Guz. Może dyskusja o przewodniku stanie się początkiem rozmów o osiedlu.
Przewodnik, którego wydanie dofinansował magistrat, będzie dostępny w bibliotekach. Planuje się poszerzenie książki i dodruk. Jeleniogórzanie, którzy chcieliby porozmawiać o osiedlu, mogą spotkać się z autorami 6 lutego o g. 18 w Osiedlowy

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto